Krótki i praktyczny poradnik, w którym opowiadamy co należy zrobić, aby w Google Sketchup zaprojektować model 3d, któremu nie oprze się żadna drukarka 3d!

Przygotowaliśmy 8 krótkich porad, dzięki którym, będziecie mogli stworzyć model, który bez problemu będzie można wydrukować na drukarce 3d. Niestety, szczególnie na początku przygody z modelowaniem 3D, użytkownicy często popełniają te same błędy, które sprawiają, że powstałych modeli nie da się wydrukować. Zobaczcie jak tego uniknąć:

1. Buduj „solidne” modele.

Solidne modele to takie, w których wszystkie płaszczyzny są zamknięte. Projektując należy upewnić się, że każda krawędź otoczona jest dokładnie dwoma płaszczyznami. Upraszczając można powiedzieć, że modele należy projektować w taki sposób, żeby po całkowitym zanurzeniu w płynie, ciecz nie wlała się do środka.

Błędy, które pojawiają się najczęściej:

 • bezpańskie krawędzie (należy je usunąć)
 • model zawiera dziury (domknij krawędzie)
 • wewnętrzne krawędzie (należy je usunąć)

2.  Pamiętaj, żeby ściany modelu nie były zbyt cienkie.

Grubość ścian modelu to jeden z podstawowych elementów, o których należy pamiętać podczas budowy bryły, którą zamierzamy wydrukować na drukarce 3D. Ściany muszą być na tyle grube, żeby wytrzymały nie tylko na monitorze komputera, ale również w rzeczywistości. Domyślna płaszczyzna w Google Sketchup jest zbyt cienka, żeby utrzymać model, dlatego podczas tworzenia figury, nie wolno zapominać o „wyciągnięciu” jej.

3. Projektując małe przedmioty, powiększ je 1000 razy.

Google Sketchup został stworzony z myślą o architektach projektujących budynki. Podczas tworzenia narzędzia do takich zastosowań, nie przejmowano się zbytnio małymi elementami, dlatego teraz przy projektowaniu niewielkich części, trzeba powiększyć je nawet 1000 razy (dla łatwego liczenia). Przy projektowaniu małych przedmiotów Sketchup ma problemy z budowaniem płaszczyzn, dlatego zaleca się przeskalowanie ich na czas modelowania i powrót do właściwej skali przed wydrukiem 3d. W ten sposób możemy ominąć ograniczenia programu do modelowania niewielkich przedmiotów.

4. Zaokrąglenia modeli buduj z wielu segmentów.

Sketchup to program, który tworzy modele z wielokątnych płaszczyzn, przez co wszystkie zaokrąglenia w rzeczywistości zbudowane są wielu płaskich powierzchni. Dla przykładu, domyślny okrąg w Google Sketchup zbudowany jest z 24 płaszczyzn (można to zobaczyć włączając w programie opcję „pokaż ukrytą geometrię”). Dzięki wygładzeniu powierzchni, model na ekranie komputera wydaję się być przyjemnie zaokrąglony, ale  na wydruku 3d zobaczymy nieoczekiwane kanciaste ściany modelu.

Sposobem na obejście ograniczeń programu, jest zbudowanie zaokrągleń z większej ilości prostych segmentów, dzięki czemu rzeczywisty wydruk będzie optycznie bardziej obły (jak na rysunku wyżej).

5. Twórz modele, z oddzielnych komponentów.

Ta rada pozwoli Ci zaoszczędzić na prawdę mnóstwo czasu. Wielokrotnie podczas tworzenia modelu napotkasz sytuacje, w których trzeba będzie dokonać jakiś poprawek – to nieuniknione. Jeśli model nie będzie składał się z osobnych komponentów, nie będzie można dokonać poprawki na pojedynczym fragmencie, a jedynie na całej bryle, co w konsekwencji może oznaczać, że model trzeba będzie budować od początku.
Kiedy uda się Wam stworzyć model, z którego będziecie zadowoleni, przed zapisem do wydruku na drukarce 3D należy połączyć wszytkie komponenty poprzez stworzenie zewnętrznej skorupy.

6. Używaj wtyczek.

Korzystanie z dedykowanych wtyczek bardzo usprawnia modelowanie 3D z Google Sketchup. Podczas budowania modeli, które później będziecie chcieli wydrukować w 3d przyda się wtyczka: Solid Inspector dzięki której zobaczycie czy model nie ma żadnych błędów, o których pisaliśmy w punkcie pierwszym. Co prawda wtyczka sama nie naprawi błędów, ale bardzo ułatwi ich identyfikację.

Żeby wydrukować model na drukarce 3D potrzebna jest również wtyczka, pozwalająca na zapis modelu do pliku .stl (takie pliki przyjmuje większość programów do obsługi drukarek 3D). Aby zapisać model jako .stl najwygodniej jest skorzystać z odpowiedniej wtyczki: Sketchup STL Exporter

7. Pamiętaj o ograniczeniach.

Druk 3d daje ogromne możliwości, ale nie można zapominać o jego ograniczeniach. Drukarki nie są wstanie pokonać praw grawitacji – nie mogą drukować w powietrzu. Przy mocno odstających modelach trzeba pamiętać o budowie odpowiednich wsporników (tzw. support).
Podczas modelowania należy doskonale zdawać sobie sprawę jak przebiega proces druku 3D (warstwowe nakładanie kolejnych ścieżek tworzywa) oraz jakie są ograniczenia pola budowy (do sprawdzenia w specyfikacji konkretnych drukarek). Jeśli projektowany model jest większy niż standardowe pole pracy drukarki, należy wcześniej odpowiednio podzielić model na części, które po wydruku będzie można połączyć (za pomocą kleju lub acetonu).

8. Im więcej materiału, tym większe koszty wydruku.

Technologia druku 3d pozwala na bardzo efektywne wykorzystanie materiału. Płacimy tylko za tworzywo, które faktycznie zostało zużyte. Najlepszym sposobem na oszczędne zużycie tworzywa jest „odchudzenie” ścian modelu ( nie można przesadzić!). Świetnym sposobem na oszczędności materiałowe podczas wydruku 3D jest drukowanie modeli z niewielkim wypełnieniem wewnętrznym (możemy ustawić dowolne wypełnienie od 0 do 100%)

 

Artykuł oryginalnie znalazł się na mastersketchup.com Materialination dokonało jedynie luźnego tłumaczenia. Grafika zaczerpnięta ze strony autora.

 

 

 

Sprawdź również

24 listopada 2019

Krótka Historia Materialination

Wszystko zaczęło się od społeczności Materialination działa na rynku od 2012 roku. Od samego początku zależało…

24 września 2018

Konferencja dla branży druku 3D

Już 17 października w Centrum Kongresowym ICE w Krakowie odbędzie się największa konferencja dla branży druku 3D…

30 lipca 2018

Szkielet Mamuta z drukarki 3d

Materialise realizuje swój największy dotychczas projekt druku 3D w technologii SLA. Firma postanowiła wydrukować szkielet mamuta! 

Logo

Miejsce dla wszystkich chcących tworzyć biznes związany z drukiem 3D, hardware i IoT.

Kategorie


 • Drukarki 3D
 • Filemanty
 • Akcesoria
 • Usługi
 • Współpraca

Kontakt


 • Materialination Group Sp. z o.o.
  Edmunda Wasilewskiego 20/1
  30-305 Kraków
  NIP: 6751505353 KRS: 0000519096
 • kontakt@materialination.com
 • +48 512 188 715