Drukarka złożona, kalibracja przeprowadzona, to teraz czas na pierwsze wydruki. Oczywiście każdy na początek wybierze do drukowania model 3D, który będzie robił wrażenie lub pozwoli na przetestowanie zdolności drukarki. Natomiast my dzisiaj chcemy wam zaproponować szybkie i proste modele, które w znaczący sposób mogą pomóc w przyszłej pracy z drukarką (linki do modeli dostępne są po kliknięciu w grafiki).


Klips do filamentu

Jest to najmniejszy z prezentowanych dzisiaj modeli, a jego wydruk zajmie dosłownie kilka minut. Jednak nie dajcie się zwieść. Ten malutki element niejednokrotnie ocali was od żmudnego nawijania rozwiniętej rolki, a także zapobiegnie potencjalnemu zablokowaniu się filamentu na rolce w trakcie drukowania.


Stojak na filament

Rozwiązanie to na początku może wydawać się kompletnie zbędnym bajerem. Szczególnie, że spora część dostępnych na rynku drukarek przychodzi do nas z montowanym na jej ramie uchwytem. Uchwyt ten jednak powoduje, że drukarka zaczyna zajmować całkiem sporo miejsca nad sobą, a dodatkowo nie jest zbyt poręczna jeżeli przewidujemy jej częste przenoszenie. Wtedy omawiany model jest idealnym rozwiązaniem, a ogólnodostępne repozytoria dosłownie pękają w szwach od różnych modyfikacji, które spełnią wszystkie nasze wymagania.


Filtr do filamentu

Kolejnym bardzo szybkim w drukowaniu, a niezwykle przydatnym modelem jest “czyścik” do filamentu. Występuje on w wielu formach i rozmiarach, jednak jednym z najczęściej wykorzystywanych przez nas jest ten w postaci małego pudełeczka z otworem na każdej ze ścianek. W środku takiego pudełeczka umieszczamy dwa małe kawałki gąbki, które możemy delikatnie nasączyć olejem mineralnym. Dzięki temu małemu gadżetowi będziemy mieli pewność, że do ekstrudera nie dostanie się wraz z filamentem kurz, który mógłby zapchać dyszę. Natomiast dodatek oleju zapobiega tarciom, które mogą występować w modelach drukarek gdzie filament musi być przepchany przez stosunkowo długą teflonową rurkę, zanim trafi do ekstrudera.


Pudełko na karty SD

Jeżeli nie planujemy podłączenia swojego komputera do drukarki na stałe (a przynajmniej na czas drukowania) warto jest zainteresować się tym modelem. Każdy kto zajmuje się drukiem 3D doskonale zna problem posiadania dużej ilości kart SD, które regularnie są wymieniane między drukarkami. Z czasem te stosunkowo małe kawałki plastiku mają dziwną tendencję do gubienia się. I właśnie wtedy z pomocą przychodzi nam drukowany stojak na biurko. Poza takimi prostymi modelami, które pomieszczą tylko standardowe karty SD, możemy wydrukować także takie, które zaopiekują się naszymi kartami micro SD czy pamięciami USB.


Pudełko na dysze

Podobnie jak w przypadku kart SD, czym dłużej ma się drukarkę, tym więcej ma się dysz. Oczywiście, można je trzymać w jakimś pudełku wraz z narzędziami, jednak dedykowane opakowanie znacząco ułatwia szukanie konkretnego rozmiaru. No i jak większość wymienionych wcześniej rzeczy, po prostu wygląda fajnie. 


Klucz do wymiany dysz

Jeżeli już w temacie wymiany dysz jesteśmy, to oczywiście nie mogło zabraknąć przeznaczonego do tego narzędzia. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby użyć zwykłego klucza nasadowego, jednak zazwyczaj pod głowicą jest dość mało miejsca, żeby swobodnie operować tym stosunkowo dużym narzędziem. Natomiast przy użyciu niniejszego modelu, w parę chwil jesteśmy w stanie zbudować dedykowane do tego narzędzie, które w znaczący sposób ułatwia tę niezwykle uciążliwą pracę.


Trzecia ręka

Jeżeli nasza drukarka nie jest gotowym, złożonym rozwiązaniem, bardzo prawdopodobne, że w przyszłości niezbędne będzie ponowne lutowanie przewodów niektórych pracujących elementów, takich jak np. krańcówki. Do tego zadania świetnie nada się tak zwana trzecia ręka. W sklepach dostępnych jest wiele komercyjnych rozwiązań, ale przecież nie po to kupuje się drukarkę 3D, żeby z nich korzystać.


Pęseta

Ostatnią propozycją jest malutka pęseta. Narzędzie to na początku może wydawać się kompletnie nieprzydatne, jednak w obecnej chwili jest to jedno z najczęściej wykorzystywanych przeze mnie narzędzi w warsztacie. Kiedy trzeba wyciągnąć jakiś element z ciężko dostępnego miejsca lub nie chcemy ubrudzić rąk, wtedy taka szybkodrukująca się pęseta jest niezastąpiona.