Domy ekologiczne to bez dwóch zdań przyszłość branży budowlanej. Ich największą zaletą jest wyśmienity komfort termiczny przy jednoczesnej minimalizacji wydatków niezbędnych na ogrzewanie lub schładzanie wnętrza budynku. Taki też cel przyświecał firmie Mighty Buildings, która w połączeniu z grupą Palari ogłosiła swój najnowszy projekt – pierwsze na świecie osiedle ekologicznych domów wydrukowanych w całości w 3D!

Innowacyjne budynki o zerowym zużyciu energii

Budownictwo typu Zero Net to jeden z najnowszych trendów panujących w branży nieruchomości. Domy stawiane w ten sposób obiecują zachować całkowicie neutralny wpływ na środowisko naturalne, osiągany dzięki zerowej emisji dwutlenku węgla do atmosfery. Jak takie rozwiązanie działa w praktyce?

Dom oferowany przez Mighty Buildings

Domy o zerowym zużyciu energii budowane są z najwyższej jakości materiałów, dzięki czemu doskonale izolują wnętrze budynku przed wpływem temperatury zewnętrznej. Dodatkowo ich integralnym elementem składowym są różnego rodzaju urządzenia pozyskujące energię ze źródeł odnawialnych. Najczęściej jest to połączenie wydajnych paneli solarnych wraz z przydomowymi pompami ciepła. Dzięki temu w rocznym ujęciu bilans energetyczny budynku Zero Net pozostaje całkowicie neutralny, a to oznacza, że jego mieszkańcy praktycznie nie ponoszą żadnych opłat za energię elektryczną.

Domy Zero Net budowane są zazwyczaj z bardzo drogich materiałów i dlatego ich koszt bywa naprawdę astronomiczny. Dlatego też firma Mighty Buildings wraz z Palari Group postanowiły nieco inaczej podejść do zagadnienia budowy domów ekologicznych.

Ekologiczne domy z prefabrykatów

Nowe osiedle ekologicznych budynków ma prawie w całości powstać z wydrukowanych wcześniej prefabrykatów. Główną zaletą tego rozwiązania jest możliwość zaoferowania takich samych parametrów jak w przypadku tradycyjnego budownictwa, przy znacznie niższej cenie.

Korzyści płynące z takiego podejścia widać praktycznie gołym okiem – w 2021 roku ceny materiałów budowlanych, w szczególności drewna, dosłownie poszybowały w górę, drożejąc rok do roku o ponad 400%! Jednocześnie surowce, z których powstają prefabrykaty do budowy osiedla wydrukowanego w 3D, utrzymują się na podobnych cenach, zapewniając Mighty Buildings możliwość zaoferowania gwarancji stałych cen przez cały rok!

Cena tarcicy; źródło nasdaq.com

Kolejną zaletą, jaką oferują domy z prefabrykatów, jest prostota konstrukcji, a co za tym idzie, bardzo krótki czas budowy. Budynki powstają z wydrukowanych w 3D elementów, przypominających ogromne klocki Lego, które są dosłownie składane na terenie realizowanej inwestycji. Dzięki temu całą posiadłość można zbudować o ponad 50% szybciej niż w przypadku tradycyjnych metod budowlanych.

Wnętrze domu Mighty Buildings

Warto również dodać, że drukowane w 3D prefabrykaty cechują się ogromną wytrzymałością, a o ich jakość oraz wymiarowość dba szereg w pełni zautomatyzowanych instrumentów pomiarowych, które każdą partię produktu poddają dokładnej kontroli jakości.

Wnętrze domu Mighty Buildings

Nowoczesne osiedle ma powstać na terenie Kalifornijskiego Rancho Mirage, w Dolinie Coachella. Miejsce to zlokalizowane jest tuż obok słynnego Palm Springs, dzięki czemu doskonale sprawdzi się jako letnia posiadłość, oferując czyste powietrze oraz przyjazną społeczność mieszkańców.