Większość z nas spotkała się w swoim życiu z fotografią bezcieniową. Jest ona charakterystyczna dla ofert sklepów i prezentacji nowych produktów, na przykład w katalogach lub na stronach internetowych. Coraz częściej spotykam się także z tym typem zdjęć na portalach aukcyjnych, ponieważ pozwalają one na wyjątkowo korzystne przedstawienie sprzedawanego produktu. 

Dodatkowo zdjęcia te wykorzystywane są także dość powszechnie w nauce. Jedną z najczęściej stosujących je dziedziną jest taksonomia zwierząt i roślin. Dzięki niej możliwe jest zrobienie zdjęć eksponujących konkretne cechy lub kluczowe szczegóły badanego gatunku. Fotografia ta niemalże wyparła robienie zdjęć jedynie aparatem z lampą błyskową, ponieważ tak zwane “twarde” światło może bardzo negatywnie wpłynąć na końcową jakość uzyskanego obrazu (np. wiele z chitynowych elementów pancerza owadów może odbijać światło jak lustro). 

Ale jak to zwykle bywa ze specjalistycznym sprzętem, komory do takich zdjęć są niezwykle drogie. Jednak ograniczenie to pokonali pracownicy Uniwersytetu w Kilonii, udostępniając własne rozwiązanie służące do wykonywania fotografii bezcieniowej. Składa się ono z podświetlanej od dołu podstawy oraz kopuły z miejscem na montaż aparatu w szczytowej jej części. Ponieważ światło emitowane jest z podstawy kopuły, fotografowany obiekt jest oświetlany tylko światłem odbitym od wewnętrznej powierzchni kopuły, co pozwala uzyskać rozproszone i miękkiego oświetlenia. 

Dzięki temu bardzo prostemu rozwiązaniu można wykonać chociażby takie niesamowite zdjęcia:

Oczywiście zastosowania kopuły nie muszą ograniczać się tylko do fotografowania organizmów, a jej potencjalny zakres działań jest niemalże nieograniczony.