Na oficjalnej stronie internetowej Kickstartera pojawiła się informacja, że platforma otwiera się na projekty z Polski, Grecji i Słowenii. Nie znamy jeszcze dokładnej daty, kiedy na platformie zaczną pojawiać się projekty z Polski, ale wiemy, że ma to być możliwe jeszcze w tym roku!

Polskie projekty na Kickstarterze

Brak oficjalnej możliwości przeprowadzenia kampanii na Kickstarterze przez firmy z Polski, nie powstrzymało naszych twórców przed pozyskaniem wiele milionów dolarów na tej platformie crowdfundingowej.

Obejściem dotychczasowych ograniczeń było uruchomienie kampanii przez podmiot zarejestrowany w kraju, z którego twórcy mogli oficjalnie prowadzić kampanie na platformie. W tym celu zarejestrowano przynajmniej kilkanaście spółek w USA, Wielkiej Brytanii czy Skandynawii.

Powstały nawet firmy, które specjalizują się w organizacji całego procesu przeprowadzenia kampanii na Kickstarterze, łącznie z rejestracją firmy w danym kraju i obsługą całej administracji.

Na przestrzeni kilku lat, od kiedy działa Kickstarter (platforma wystartowała w 2011 roku) swoje kampanie przeprowadziło tam wiele ciekawych projektów z Polski.

Jednym z pierwszych większych sukcesów była kampania Zortraxa, na której firma z Olsztyna pozyskała 180 tys. dolarów na stworzenie swojego flagowego modelu drukarki 3D Zortrax M200 (przypominamy wywiad, którą przeprowadziliśmy z ekipą Zortraxa jeszcze podczas trwania ich kampanii w 2013 roku).

Niedługo potem bardzo głośno było o projekcie Neuroon, którego twórcy w sumie na dwóch przeprowadzonych z sukcesem kampaniach zgromadzili prawie 800 tys. dolarów.

Na Kickstarterze bardzo dobrze radzą sobie również twórcy gier z Polski. Warto wspomnieć choćby projekt Beyond Humanity: Colonies, który w zeszłym roku na Kickstarterze zebrał ponad 340 tys. dolarów

Kickstarter zamiast funduszu VC?

Jak słusznie zauważył Artur Kurasiński w swoim poście na Linkedin, kampania na Kickstarterze może być dobrą alternatywą nie tylko na finansowanie, ale również walidację produktu.

Zamiast miesiącami żebrać o kilkaset tysięcy i oddać kilkadziesiąt % swojej firmy (i co najgorsze: mieć upierdliwych wspólników) możesz błyskawicznie zwalidować swój produkt, pozyskać pierwszych płacących użytkowników i dotrzeć do klientów z całego świata.

Zmniejszenie bariery wejścia na Kickstartera na pewno zaowocuje pojawieniem się na platformie większej ilości ciekawych projektów z Polski.

Jeśli pracujecie nad ciekawym rozwiązaniem i Kickstarter wydaje się Wam dobrą możliwością na zdobycie pierwszych klientów i ogólnoświatowy zasięg – zapraszamy do kontaktu. Chętnie podzielimy się naszą wiedzą, doświadczeniem i kontaktami i pomożemy Wam w podbiciu platformy!