Wciąż rosnąca ilość zastosowań druku 3D w produkcji żywności nie przestaje zaskakiwać. Tym razem są to wydrukowane przez naukowców z holenderskiego Uniwersytetu Wageningen oraz Uniwersytetu w Walencji zbożowe przekąski na bazie mikroalg.

Celem eksperymentu było wykorzystanie podwójnej ekstruzji w procesie druku żywności, tak aby podnieść nie tylko walory smakowe, ale również pozwolić dostosowywać kształt, teksturę oraz kolor. Na potrzeby projektu do żywności naukowcy dodali zielone algi, które wpłynęły na integralność produktu końcowego.

Dlaczego akurat mikroalgi? 

Roślinność morska, a szczególnie Chlorella oraz Arthospira znane są korzystnego wpływu na nasze zdrowie. Oba gatunki wytwarzają białka, minerały, witaminy, kwasy tłuszczowe, sterole oraz przeciwutleniacze. To skondensowana dawka cennych wartości odżywczych świetnie uzupełniających dobrze zbilansowaną dietę.

Nie dziwi zatem wzrost popularności zielonych glonów, które już teraz bez problemu znajdziemy w szerokiej gamie wypieków: od herbatników, aż po pieczywo. Największym problemem jednak okazuje się, że bywa sam kolor alg.

Tutaj z pomocą przychodzi właśnie druk 3D cechujący się możliwością odpowiedniego dostosowywania produktów do indywidualnych potrzeb. Rozwiązania te z powodzeniem testowane są już przy produkcji wegańskiego mięsa, zdrowych produktów bazujących na strukturze i smaku ryb, a nawet produktów zawierających mleko!

Zdrowa przekąska drukowana w 3D

W ramach testów zespół naukowców stworzył dwa różne rodzaje ciasta. W obu zastąpiono klasycznie wykorzystywaną mąką pszenną różnymi stężeniami liofilizowanych alg. Zielone struktury następnie były podwójnie wytłaczane przez dyszę drukarki Byflow 3D. Jedna głowica drukująca osadzała mieszankę alg, a druga drukowała ciasto.

Cylinder o wymiarach 50 mm x 3 mm nadawał żywności odpowiedni kształt, jeszcze zanim ciasto zostało upieczone. Po wypieczeniu produktów naukowcy przeprowadzili serię testów. Jakie otrzymali wyniki?

Analiza właściwoci fizykochemicznych stworzonego farszu wykazała, że dodanie mikroalg do ciasta, pozwoliło zmniejszyć zdolność wchłaniania wody. Dodatkowo testy wykazały, że Spirulina wytwarza więcej zielonego barwnika od Chlorelli, co może być ważne z punktu widzenia decyzji zakupowych. 

Dalsze testy wykazały, że ciasto wzbogacone zielonymi mikroalgami wykazują wyższą lepkość, a przy tym wymagają mniejszego naprężenia ścinającego podczas drukowania. Co więcej, okazało się, że wykorzystanie wytłaczania współosiowego przy tworzeniu próbek o kształcie walca, pozwala osiągnąć bardziej tradycyjny kolor. Zamiast zielonego koloru alg uzyskano przyjemna jasnobrązową barwę.

Opisany tu eksperyment nie jest żadnym przełomowym odkryciem. Pokazuje jednak szanse, które niesie za sobą zastosowanie druku 3D nawet w tak prozaicznych procesach produkcyjnych jak wypiekanie herbatników. Dostosowanie kształtów i struktur, a przy tym zadbanie o odpowiednie wartości odżywcze staje się dużo prostsze i daje nieznane dotąd możliwości.

Źródło:
https://3dprintingindustry.com/news/researchers-achieve-cereal-manufacturing-via-3d-printed-algae-based-healthy-snacks-178204/