Peel 2 flagowy produkt dobrze znanej kanadyjskiej firmy PEEL 3D. Dziś sprawdzimy, co stoi za popularnością tego urządzenia i czy faktycznie stosunek jakości do ceny faktycznie jest aż tak korzystny. Zapraszamy!

Alternatywa dla drogich urządzeń przemysłowych

Jedną z głównych idei przyświecających Kanadyjczykom, było stworzenie ręcznego skanera 3D, który z powodzeniem będzie mógł zastąpić dużo droższe typowo przemysłowe rozwiązania. Czy to się udało? Cena tego urządzenia to niecałe 8000 USD, przy czym za przemysłowe skanery musimy zapłacić przynajmniej dwa razy tyle. 

Peel 2 kierowany jest do szerokiego grona użytkowników. Od artystów i projektantów, przez niewielkie firmy, aż po inżynierów szukających uniwersalnego skanera, który usprawni proces produkcyjny.

Kwestie techniczne

Podobnie jak poprzednik, peel 2 czerpie z rozwiązań dostarczanych przez Craform, a elektronikę dostarcza AMETEK. Działanie skanera wykorzystuje dobrze znaną technologię światła strukturalnego z wykorzystaniem białych diod LED, które w przeciwieństwa do skanowania laserowego jest bezpieczne dla oczu.

Skaner posiada trzy oddzielne kamery, a każda z nich otoczona jest czterema diodami LED, a projektor światła białego odpowiada za pełnokolorowe skanowanie 3D tekstur.

Warto również wspomnieć o kompaktowych rozmiarach urządzenia. Korpus waży jedynie 950 gramów, a jego wymiary to 150 × 171 × 251 mm. Skaner pewnie leży w ręce i nie męczy nawet podczas długiej pracy z nim. Peel 2 cechuje się dokładnością objętościową do 0,5 mm i wykonuje do 550 000 pomiarów na sekundę. Obszar skanowania to 380 × 380 mm.

Proces kalibracji i konfiguracji

W zestawie z urządzeniem otrzymujemy wszystko, co niezbędne będzie podczas skanowania 3D, łącznie z płytką kalibrującą oraz pamięcią USB z instrukcją, oraz oprogramowaniem.

Sama kalibracja przebiega bardzo intuicyjnie i zaleca się wykonywanie jej przed każdym skanowaniem. W tym celu należy umieścić płytkę kalibrującą na płaskiej powierzchni i zeskanować ją w dziesięciu różnych pozycjach. Całość zajmuje około dwóch minut i poradzi sobie z tym nawet osoba nieposiadająca żadnego doświadczenia w skanowaniu.

Równie intuicyjne jest dołączone do skanera oprogramowanie peel 3D. Aplikacja pomaga w doborze optymalnych parametrów skanowania, a także prowadzi za rękę podczas postprodukcji, pomagając usunąć niechciane elementy tła czy scalić wiele skanów.

Jak peel 2 radzi sobie w praktyce?

Testy urządzenia potwierdzają informacje udostępniane przez producenta. Idealnym materiałem, który pozwolił sprawdzić możliwości skanera, są dzieła sztuki.

Zeskanowanie mierzącej 35 centymetrów repliki tułowia Diadumenosa, który w oryginale stanowi część ekspozycji w Luwrze, wymagała wykonania trzech rund, z czego każda trwała mniej niż 3 minuty. Kolejne 3 minuty zajęła obróbka otrzymanego materiału. Efekty końcowe prezentujemy poniżej.

rzeźba zeskanowana w 3d

To jak radzi sobie oprogramowanie z wycinaniem niechcianych powierzchni świetnie ukazuje test wykonany na rzeźbie konia „Still Water” o wysokości 30 centymetrów. Skaner oczywiście podczas odczytów zebrał sporą część podstawy, na której opiera się rzeźba. Natomiast kilka sekund postprodukcji w peel 3D pozwoliło wyeliminować ją całkowicie! 

skan 3d rzeźby

Poniżej prezentujemy również wyniki testów przeprowadzonych na przedmiotach codziennego użytku. Roślina oraz słuchawki zostały zeskanowane z rozdzielczością 1 mm, co przełożyło się na wykonanie bardzo dokładnych kopii cyfrowych. Oba obiekty wymagały jedynie kilku minut obróbki, a samo skanowanie trwało około 3 minut. Największy kłopot sprawiały zacienione obszary. Poza tym wyniki należy uznać za bardzo satysfakcjonujące, zwłaszcza gdy weźmiemy pod uwagę cenę urządzenia.

skan 3d

Na koniec ciekawostka – skan człowieka! Kolory faktycznie zostały bardzo dobrze odczytane, a twarz została wiernie odwzorowana. Tutaj jednak plik wymaga większych nakładów pracy przy obróbce.

skan 3d człowieka

Podsumowując

Trzeba przyznać, że peel 2 to jeden z najlepszych skanerów do rejestracji tekstur w pełnym kolorze, zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę stosunek ceny do jakości. Wszystko się tu zgadza, począwszy od samego sprzętu, przez oprogramowanie, aż po sposób, w jaki skaner jest zapakowany. Docenić należy również prostotę obsługi, co sprawia, że peel 2 świetnie sprawdzi się niezależnie od naszego poziomu doświadczenia.

Źródło:
https://3dprintingindustry.com/news/review-the-peel-2-3d-scanner-affordable-and-effective-full-color-3d-scanning-177625/