Przygotowaliśmy krótki poradnik o tym jak przygotować model do druku 3D. Artykuł powstał w oparciu o najczęstsze błędy i problemy, które obserwujemy analizując projekty, które do nas wysyłacie.

1. STL

Aby móc wydrukować model, musi być zapisany w formacie .stl (ewentualnie obj). Jeśli program, w którym przygotowaliście projekt nie daje możliwości bezpośredniego zapisu do formatu stl, to na pewno jest jakaś nakładka (plugin), który to umożliwi.

2. Zła Skala

Podczas konwersji modeli do pliku STL, niektóre programy gubią skalę, przez co zdarza się, że Wasze modele, po otwarciu przez nas, są gigantyczne, albo musimy powiększać je 100 razy, żeby w ogóle je zobaczyć. Bardzo ważne jest, żeby podczas wysyłania modelu, w okienku gdzie można zostawić opis modelu, podać jego rzeczywiste wymiary

3. Grawitacja

Musicie pamiętać, że części modelu, które wiszą w powietrzu są niemożliwe do wydrukowania. Drukarka w technologii FDM pracuje nakładając kolejne warstwy plastiku, opierając się na tych, które położone zostały wcześniej. Zęby wydrukować model, którego części „wiszą” w powietrzy potrzebny jest materiał podporowy. Skorzystanie z supportu rozwiązuje problemy z grawitacją, ale pogarsza jakość wydruku. Gorsza jakość to efekt odrywania materiału podporowego od wydrukowanego modelu.

Jeśli Wasz model jest skomplikowany, ma sporo wystających części, a zależy Wam na dobrej jakości wydruku – koniecznie napiszcie o tym w polu służocym do opisu przesyłanego modelu. W takim przypadku skierujemy Wasz model do druku w technologii, która zapewni najlepszą jakość, z możliwie najlepszej cenie.

3. Zamknięta Bryła

Projektując model musicie pamiętać, że drukowany model musi być jednolitą bryłą i wszystkie powierzchnie muszą być zamknięte. Sporo cennych informacji znajdziecie również a artykule: modelowanie i drukowanie 3D z Google Sketchup.

4. Zbyt cienkie ściany modelu

Aby móc wydrukować stabilny model, jego ścianki nie mogą być cieńsze niż 0,6 mm

5. Znajdź dobry model

jeśli model, który otrzymaliśmy nie nadaje się do druku, warto poszukać jakiegoś zamiennika. W szukaniu modeli pomoże Wam świetna wyszukiwarka: Yeggi która skutecznie penetruje wszystkie biblioteki z modelami 3D.

Jeśli w powyższym artykule nie znaleźliście pomocnych dla siebie informacji i nadal nie wiecie jak przygotować dobry model, zachęcamy do wysłania swojego pytania na michal@materialination.com.

Zapoznajcie się również z naszą prezentacją: