Przygotowaliśmy krótki poradnik o tym jak krok po kroku przygotować model do druku 3D. Artykuł powstał na podstawie błędów i problemów, które obserwujemy, analizując projekty, które do nas wysyłacie i najczęściej pojawiających się pytań.

Jak przygotować model do druku 3?

Jednym z najczęściej powtarzających się pytań w kontekście przygotowania modelu do druku 3d jest pytanie o oprogramowanie do modelowania 3d.  

Pytaniem, które pojawia się równie często, jest to o skanowanie 3D, ale ten temat, dość szeroko opisujemy w dedykowanym wpisie. 

Oprogramowanie

Aby poprawnie przygotować do druku model 3d, nie trzeba decydować się na żadne konkretne oprogramowanie. Można skorzystać z dowolnego, dostępnego na rynku programu do modelowania.

Tak naprawdę nie ma większego znaczenia czy wykorzystamy bardzo prosty Tinkercad, który działa w przeglądarce, darmową wersję Sketchupa lub Blendera czy nieco bardziej profesjonalne narzędzia takie jak Rihno, Solidworks, czy Autodesk Inventor.

Jedynym warunkiem, który musi spełniać oprogramowanie do tworzenia modeli 3d, na które się zdecydujemy, to możliwość eksportu modelu do formatu .stl (lub .obj). 

Jeśli dopiero planujecie swoją przygodę z modelowaniem i drukiem 3d, zdecydowanie warto rozpocząć od prostych (i często darmowych rozwiązań).  

Podstawowe zasady przygotowania modelu 3d do druku

W przypadku modelowania 3d, oprogramowanie to jedynie narzędzie. Podczas przygotowywania modelu 3d do wydruku, kluczowe znaczenie mają zasady, które pozwolą na przygotowanie modelu, który następnie bez problemu będzie można wydrukować.

Poniżej zebraliśmy 5 podstawowych zasad przygotowania modelu 3d do wydruku. 

1. STL

Aby móc wydrukować model, musi być zapisany w formacie .stl (ewentualnie .obj). Jeśli program, w którym przygotowaliście projekt, nie daje możliwości bezpośredniego zapisu do formatu .stl, to na pewno jest jakaś nakładka (plugin), który to umożliwi. W tym artykule znajdziecie listę narzędzi do konwersji różnych formatów modeli 3d. 

2. Zła Skala

Podczas konwersji modeli do pliku .stl, niektóre programy gubią skalę, przez co zdarza się, że modele, po otwarciu na innym urządzeniu, lub w innym programie są gigantyczne, albo trzeba powiększać je 100 razy, żeby w ogóle je zobaczyć.

Bardzo ważne jest, żeby podczas przygotowywania modelu, zwracać uwagę na jego rzeczywiste wymiary (to jak duży ma być model po wydrukowaniu). Jeśli korzystacie z usług druku 3D, pamiętajcie, żeby w opisie modelu, który wysyłacie do druku, podać jego rzeczywiste wymiary.     

3. Grawitacja

Trzeba pamiętać, że części modelu, które wiszą w powietrzu, są niemożliwe do wydrukowania. Drukarka w technologii FDM pracuje, nakładając na siebie kolejne warstwy plastiku, opierając się na tych, które położone zostały wcześniej.

Żeby wydrukować model, którego części „wiszą” w powietrzu, potrzebny jest materiał podporowy. Skorzystanie z supportu rozwiązuje problemy z grawitacją, ale może wpłynąć na jakość wydruku. Gorsza jakość to efekt odrywania materiału podporowego od wydrukowanego modelu.

Jeśli Wasz model jest skomplikowany, ma sporo wystających części, a zależy Wam na dobrej jakości wydruku – można rozważyć podzielenie modelu na prostsze części. Innym rozwiązaniem może być zmiana technologii druku 3D.

3. Zamknięta Bryła

Projektując model 3d, należy pamiętać, że drukowany model musi być jednolitą bryłą i wszystkie jego powierzchnie muszą być zamknięte. Wyobraź sobie, że model musi być tak zaprojektowany, żeby po zanurzeniu go w wodzie, ta nie dostała się do środka.  

Sporo cennych informacji znajdziecie również a artykule: Modelowanie i drukowanie 3D z Google Sketchup.

4. Zbyt cienkie ściany modelu

Aby móc wydrukować stabilny model, jego ścianki nie mogą być cieńsze niż 0,6 mm

5. Znajdź dobry model

Jeśli model, którym dysponujecie, nie nadaje się do druku, warto poszukać zamiennika. W szukaniu modeli pomoże Wam świetna wyszukiwarka: Yeggi, która całkiem nieźle przeszukuje większość popularnych  biblioteki z modelami 3D.

Jeśli w powyższym artykule nie znaleźliście pomocnych dla siebie informacji i nadal nie wiecie jak przygotować dobry model, zachęcamy do wysłania swojego pytania na michal@materialination.com.

Mam model 3d przygotowany do druku – co dalej?

Po tym jak udało się nam poprawnie stworzyć model 3d (lub pobrać go z jednej z dostępnych bibliotek) i zapisać go w formacie .stl czas na finalne przygotowanie do druku, czyli pocięcie modelu na warstwy i przygotowanie g-code. 

Slicer 

Na rynku jest przynajmniej kilkanaście programów, za pomocą których potniemy model 3d na warstwy. Niektórzy producenci drukarek 3D oprócz samego urządzenia, tworzą cały ekosystem, w tym oprogramowanie do przygotowania  modelu do druku 3D (zobacz na przykład Z-Suite od Zortrax). 

z suite screen

Tutaj znajdziecie listę przykładowych slicerów. 

Działanie slicera polega na przerobieniu modelu 3d z formatu .stl na format, który będzie bezpośrednio przyjęty przez drukarkę 3d.

Na tym etapie dobieramy wszystkie kluczowe dla procesu druku 3d ustawienia drukarki: wysokość warstwy, gęstość wypełnienia, rodzaj suportu, temperatura ekstrudera i stołu i wiele innych.

Wszystkie ustawienia muszą być dobrane pod wydruk konkretnego modelu 3d na konkretnej drukarce 3d. 

G-code

Wynikiem cięcia na warstwy, do którego dochodzi w programie typu slicer, jest g-code.

G-code to nic innego jak zapis „ścieżki” po której będzie podążał ekstruder drukarki 3d, nakładając na siebie kolejne warstwy modelu.

Zakończenie

Przygotowanie modelu do druku 3d było również tematem kilku konferencji i warsztatów, które mieliśmy okazję prowadzić. Poniżej slajdy, które przygotowaliśmy na tę okazję.  

Jak przygotować model do druku 3d – prezentacja

Jeśli po przeczytaniu tego poradnika, nadal masz jakieś pytania lub wątpliwości w zakresie przygotowania modelu do druku 3d, koniecznie napisz o tym w komentarzu pod tym artykułem.

Tekst będziemy na bieżąco aktualizować o odpowiedzi na Wasze pytania.

Jeśli natomiast ktoś z Was miałby ochotę wspólnie z nami nauczyć się modelowania 3d w programie TinkerCad, zapraszamy do zapisu na dedykowaną listę mailową.

.

Osoby, które zapiszą się na listę, będą systematycznie otrzymywać darmowe lekcje i poradniki odnośnie projektowania i przygotowania modeli 3d do druku.