Hulajnogi zawsze uważane były za zabawkę dla dzieci, jednak od paru lat widok dorosłego człowieka jadącego na niej przez miasto, nikogo już nie dziwi. Stało się to w dużej mierze, dzięki łatwemu dostępowi do hulajnóg elektrycznych, a jednym z najczęściej kupowanych przez konsumentów modeli, jest ta wyprodukowana przez firmę Xiaomi (m365).

Sam od ponad roku posiadam dokładnie ten model i nie mogę wyjść z podziwu jak dużo zmieniła ona w moim życiu, jeżeli chodzi o przemieszczanie się po mieście. Sprawiła, między innymi, że dojeżdżanie do pracy autem zamieniłem na podróże pociągiem. Jednak pomimo mojego (i nie tylko) ogromnego zachwytu nad tym kawałkiem sprzętu, ciężko jest pominąć wiele wad konstrukcyjnych, które są wyjątkowo dokuczliwe w tym modelu. Ale właśnie po to ma się drukarkę 3D by móc coś na takie problemy zaradzić. Dlatego, chciałbym wam zaprezentować listę modeli 3D, którymi warto się zainteresować, jeżeli jesteście właścicielami tego modelu hulajnogi (linki do modeli dostępne są po kliknięciu w grafiki). 


Niezbędne modyfikacje

Ten dział nazwałem dość kontrowersyjnie, ale to dlatego, że uważam, iż każda z prezentowanych tutaj części powinna być pierwotnym elementem budowy omawianej hulajnogi.

Na pierwszy ogień idzie model 3D, który niweluje jedną z największych wad konstrukcyjnych Xiaomi m365. W tym modelu hulajnogi, tylny błotnik jest kawałkiem elastycznego plastiku, który na wybojach zaczyna się chwiać w górę i w dół. Przy dużej prędkości (przypominam, że model ten rozpędza się do 30km/h) opona może ocierać o błotnik, przecierając umieszczone w nim przewody tylnej lampki. Dodatkowo znacząco osłabia to samo mocowanie błotnika. Na szczęście, bardzo szybko po premierze powstały modele elementów, które służą za rusztowanie dla omawianej części. Montaż samej modyfikacji trwa chwilę, a znacząco zwiększa komfort jazdy (błotnik ma też tendencję do wydawania bardzo denerwującego dźwięku w trakcie obijania się o oponę).

Następnym elementem, który uważam za kluczowy, jest osłona panelu sterowania. Sam panel jest bardzo prosty i wydaje się, że nic się z nim nie może stać. Niestety przycisk włączania hulajnogi to zwykły przełącznik taktowy i nawet najmniejsza ilość wody może powodować jego rdzewienie. Oczywiście, chociażby ze względów bezpieczeństwa nie polecam jeździć na hulajnodze w deszczu, jednak każdemu może przydarzyć się chociażby jesienna mżawka. I tu z pomocą przychodzi osłona na panel. Dzięki temu bardzo prostemu do wydrukowania modelowi, chronimy nasz frontowy panel nie tylko przed deszczem, ale także przed uszkodzeniem w trakcie transportu np. w bagażniku auta.

Ostatni model z tej grupy, jest chyba najbardziej nieoczywisty. Wszystkie drgania w hulajnogach xiaomi przekazywane są bezpośrednio, bez jakiejkolwiek amortyzacji, na kolumnę kierownicy. Z czasem, powoduje to lekkie wyrobienie się mechanizmu jej składania, a cała hulajnoga zaczyna grzechotać na byle nierówności. Na szczęście, problem ten można rozwiązać bardzo prostym i szybkim wydrukiem, który częściowo amortyzuje przenoszone wibracje.


Gadżety


W tej grupie zamieściłem wszystkie modele 3D, które uważam, że naprawdę warto zamontować w swojej hulajnodze lub są wyjątkowo ciekawe

Na sam początek musi pójść uchwyt montowany pod kierownicą. Jest to niewiarygodnie wygodny element, na którym można powiesić chociażby małe zakupy zrobione w drodze z pracy. A dzięki temu, że montowany jest do fabrycznego połączenia kierownicy, po odpowiedniej obróbce wygląda jak oryginalna część hulajnogi.

Następny element, na początku może wydawać się kompletnie zbędny. Jednak kiedy po przejechaniu np. 10km w chłodne jesienne popołudnie przyjdzie nam złożyć swoją hulajnogę zgrabiałymi od zimna palcami, zaraz docenimy ten niepozorny kawałek plastiku.

We wcześniejszej grupie modeli opisałem stelaż do błotnika. Niestety jeżeli od nowości nie będziemy mieli go zamontowanego, to stosunkowo szybko może dojść do uszkodzenia plastikowych elementów trzymających śruby montażowe. Wtedy jedyną możliwością jest zamontowanie przedstawionego elementu, który dociska błotnik od góry. Na szczęście jego autor zaprojektował go bardzo schludnie, przez co nie wyróżnia się on szczególnie na tle reszty konstrukcji.

Jednym z najmniejszych wśród prezentowanych dzisiaj modeli jest nakładka na nóżkę. Ten niewielki element umożliwia postawienie hulajnogi na miękki podłożu, takim jak np. trawa, a dodatkowo zapobiega rysowaniu się metalowej nóżki.

Jako że omawiana dzisiaj hulajnoga, napędzana jest przez silnik elektryczny, w prezentowanym zestawieniu nie mogło zabraknąć czegoś poświęconego jej ładowarce. Dlatego wybrałem model, który umożliwia jej montaż w miejscu w którym najczęściej ładujemy swój pojazd. Dzięki niemu sama ładowarka nie leży w nieładzie na podłodze i zawsze wiadomo gdzie jej szukać gdy jest potrzebna.


Części zamienne

Ostatnia prezentowana grupa modeli jest poświęcona częściom zamiennym, obejmując elementy, które najczęściej ulegają uszkodzeniu lub zgubieniu.

Na początek chciałem wymienić element, który każdy właściciel m365 zgubił chociaż raz w trakcie używania hulajnogi. Oczywiście można kupić zamiennik, jedna do tego czasu warto mieć chociaż to. Choć z doświadczenia wiem, że po zamontowaniu wydrukowanego elementu do zakupu zamiennika nigdy nie dojdzie.

Ostatnie dwa modele pozwolą nam na zastąpienie drobnych elementów, które nie wydają się niezbędne jednak chronią przed zabrudzeniem i zbieraniem się piachu w porcie ładowania i śrubach błotnika.