Od wielu lat cukrzyca uważana jest za chorobę cywilizacyjną o ogromnym zasięgu. Niektóre środowiska naukowe mówią już o epidemii tej choroby, a w Polsce choruje na nią blisko 3 mln ludzi (w tym około 30% nie zostało zdiagnozowanych). Choć choroba ta jest przez wielu bagatelizowana, ma ogromny wpływ na życie chorych, znacząco przyczyniając się do wcześniejszych zgonów. Według statystyk WHO jest to obecnie siódma przyczyna zgonów oraz główna przyczyna większości przypadków zawałów serca, udarów mózgu oraz amputacji kończyn dolnych. Na szczęście dzięki licznym badaniom naukowym istnieje wiele sposobów, aby znacząco obniżyć szansę zachorowania lub ilość poważnych powikłań tej choroby. Kluczowe jest jednak regularne badania poziomu cukru we krwi. W większości przypadków jest to związane z nieprzyjemnym nakłuwaniem palca w celu pobrania kropli krwi. Istnieją na rynku mniej inwazyjne metody, takie jak plastry transdermalne (FreeStyle Libre) czy implanty (Eversense), jednak są to rozwiązania bardzo drogie, nierefundowane przez NFZ, a potrzeba ich częstej wymiany sprawia, że dla większości Polaków są to metody zwyczajnie niedostępne. 

Ciekawą alternatywę zaprezentowali naukowcy z Uniwersytetu Narodowego im. Kapodistriasa w Atenach. Stworzyli oni pierścień wykonany z TPU, w środku którego znajdują się trzy drukowane elektrody pokryte złotem. Następnie całość połączona została z potentiostatem przyłączonym do telefonu komórkowego. Układ ten pozwala na nieinwazyjny pomiar poziomu glukozy w pocie. 

Obecnie jest to jedynie prototyp, jednak w przyszłości może być to niezwykle cenne narzędzie, pomagające nie tylko w monitorowaniu stanu zdrowia osób chorych, ale także w szybkim wykrywaniu wczesnych stadiów u osób uznawanych za zdrowe. Dodatkowo możliwość wydrukowania większości elementów układu sprawia, że dostępność takiego rozwiązania będzie znacząco większa. 

Źródło: ASC Publications