W obliczu wydarzeń, z którymi ostatnio przychodzi się nam mierzyć w związku z panującą epidemią koronawirusa, wiele osób zastanawia się jak może pomóc? Obserwujemy sporo oddolnych inicjatyw i pomysłów. Na Facebooku powstają grupy takie jak Widzialna Ręka, inicjatywy wsparcia lokalnych przedsiębiorców czy akcje #posilekdlalekarza.

Pojawiają się też pierwsze przykłady, pomysły i projekty wykorzystania drukarek 3D do wsparcia walki z koronawirusem. Postanowiliśmy zebrać te inicjatywy w jednym miejscu, tak by więcej osób mogło się o nich dowiedzieć, przyłączyć się i wesprzeć.

Jeśli przychodzi Wam do głowy sposób w jaki moglibyśmy wykorzystać drukarki 3D żeby wesprzeć lekarzy, medyków, sanepid i inne służby, koniecznie dajcie znać w komentarzu lub skontaktujcie się z nami bezpośrednio. Poniżej kilka inicjatyw, które działają już teraz.

We Włoszech inżynierowie pomogli stworzyć i wydrukować specjalne zawory do urządzeń umożliwiających bezpieczną reanimację. Cały projekt od momentu zgłoszenia problemu do wydrukowania części zamiennej zajął kilkanaście godzin!

Oryginał i wydrukowana kopia

Na największej w Polsce grupie na Facebooku zajmującej się tematyką druku 3D pojawiła się inicjatywa zaprojektowania gogli i masek ochronnych, które mogłyby pomóc personelowi medycznemu w obliczu dużych braków w sprzęcie. Link do wątku na grupie znajduje się tutaj.

Podobne rozwiązanie sprawdziło się już wcześniej w Hong Kongu.

Powstała też dedykowana grupa na Facebooku w której organizują się osoby chcące pomóc w tworzeniu sprzętu ochronnego.

Na portalu centrumdruku3d.pl znajdziecie listę 10 rzeczy które warto wydrukować w obliczu pandemii Covid-19

Jeśli przydałyby się Wam któreś z wymienionych przedmiotów, lub macie inne pomysły jak moglibyśmy wykorzystać druk 3d czy inne technologie do stworzenia czegoś przydatnego do koniecznie dajcie znać w komentarzu lub przez formularz kontaktowy.

Jeśli masz w domu czy w firmie drukarkę 3D, wycinarkę CNC, skaner 3D, laser czy inne przydatne maszyny, urządzenia czy umiejętności, które mogłyby przydać się w tworzeniu potrzebnego sprzętu to zapraszamy do zapisywania się do poniższego formularza. Mając do Was kontakty będziemy mogli pomóc w koordynacji i połączeniu ze sobą odpowiednich osób.