Jak głosił plakat kinowy filmu Alien – “w kosmosie nikt nie usłyszy twojego krzyku”. I pomimo tego, co przez lata pokazuje nam Hollywood, w kosmosie nie można usłyszeć żadnego dźwięku. Jest to oczywiście związane z jego mechaniką jako fali rozchodzącej się w medium, którego w próżni nie ma. Jednak kosmos może także tworzyć muzykę, o czym przekonują nas naukowcy z Chandra X-ray Observatory będącej podjednostką NASA. 

Nadając tony różnym formacjom naukowcy sonifikują zdjęcia teleskopowe, umożliwiają internautom nie tylko zobaczenie, ale także usłyszenie kosmosu. W prezentowanym nagraniu możemy “posłuchać” między innymi Głębokiego Pola Chandry, które samo w sobie jest niezwykle interesujące. To, które zostało zsonifikowane, jest wynikiem ponad siedmiu milionów sekund obserwacji z wykorzystaniem teleskopu kosmicznego Chandra. A widoczne na nim małe kropki to galaktyki i czarne dziury. 

Posłuchać możemy także galaktyki Messier 51 oraz mgławicy Kocie Oko. A całość stanowi niesamowitą możliwość poznania kosmosu z kompletnie innej perspektywy. 

Źródło: NASA