YouTuber stworzył drukowany model 3D niesamowitego imadła.

Imadło to obowiązkowy element każdego warsztatu. Jest ono niezwykle uniwersalnym narzędziem, które znajduje zastosowanie w wielu dziedzinach, od jubilerstwa po obróbkę skrawaniem. Jednak ze względu na swoją budowę są przypadki, gdy klasyczny układ imadła zawodzi. Kiedy ściskany element ma bardziej złożony kształt, używając tradycyjnego imadła ryzykujemy słabym ściskiem lub uszkodzeniem przytrzymywanego przedmiotu. 

Istnieje wiele rozwiązań takiego problemu, ale jednym z ciekawszych jest imadło fraktalne. Jest to dość skomplikowane urządzenie, opatentowane w Ameryce w 1920 roku. Jednak prawdopodobnie przez wysoką cenę produkcji nie przyjęło się dobrze na globalnym rynku i popadło w zapomnienie. Ponad sto lat od jego opatentowania przypomniał o nim światu YouTuber, Hand Tool Rescue, który w swoim filmie dokonuje naprawy, a wręcz rekonstrukcji takiego imadła. 

Wspomniany film natchnął innego YouTubera by spróbować stworzyć własną wersję takiego urządzenia. Z wykorzystaniem drukarki 3D Chris Borge stworzył uwspółcześnioną wersję imadła fraktalnego. Sam autor zaznacza, że ciągle nie jest to skończony projekt i wymaga wielu udoskonaleń, takich jak dodanie silikonowych zakończeń szczęk, polepszających chwyt, czy zmniejszenie giętkości niektórych elementów mechanicznych. Niezależnie od postępu prac, bardzo mnie cieszy, że udało się odkopać tak ciekawy element historii, a dzięki udostępnionemu modelowi Chrisa każdy z nas może mieć jego drukowaną wersję w domu.