Badacze z Uniwersytetu Technologii w Delft opracowali innowacyjny cement do ekstruzyjnych drukarek 3D. Nowy materiał umożliwia bardziej precyzyjny druk dzięki zoptymalizowanemu przepływowi w dyszy maszyny.

Za wszystko odpowiedzialne jest kalcynowanie

Nowy rodzaj cementu został poddany specjalnemu procesowi kalcynowania. Polega on na ogrzaniu związku chemicznego do momentu, w którym odparuje z niego woda lub usunięte zostaną z niego inne lotne substancje. Nadaje to materiałowi nowe właściwości. W przypadku holenderskiego zespołu pozwoliło to na zwiększenie stabilności przepływu materiału przez dysze drukarki oraz sprawiło, że materiał lepiej się do siebie „klei”, co pozwala na jego łatwiejsze aplikowanie. Powstał poprzez połączenie klasycznego cementu portlandzkiego, który jest powszechnie stosowany w dzisiejszej branży budowlanej, oraz dwóch rodzajów kalcynowanej gliny. Kalcynowana glina to innymi słowy metakaolinit, czyli dodatek uszlachetniający do betonu.

źródło sciencedirect.com

Poprawia on mikrostrukturę mieszanki, co bezpośrednio wpływa na trwałość zastygniętego betonu. Dodatkowo cement z dodatkiem kalcynowanej gliny jest bardziej ekologiczny w produkcji, co z pewnością ucieszy osoby dbające o środowisko naturalne.

Technologia jeszcze nie jest idealna

Wpływ różnych mieszanek na zastygnięty cement; źródło sciencedirect.com

Obecnie naukowcy pracują nad proporcjami mieszanki. Różne ilości materiałów składowych potrafią bardzo mocno wpłynąć na końcową wytrzymałość cementu. Jest to szczególnie widoczne przy dużych budowlach wykonywanych przy pomocy konwencjonalnych metod. Tam mieszanki betonu dobierane są, biorąc pod uwagę specyfikę terenu oraz wymagania techniczne. Mało kto zdaje sobie z tego sprawę, ale nawet ilość wody w mieszance potrafi całkowicie odmienić jakość zastygniętego betonu. Dlatego też na pochwałę zasługuje pieczołowitość, z jaką pracują holenderscy naukowcy.