Współczesne budownictwo przeżywa prawdziwą rewolucję – klasyczne metody wypierane są przez nowoczesne rozwiązania z dziedziny robotyki i druku 3D. Jednym z produktów wpisujących się w ten trend jest Hadrian X, czyli niepowtarzalny robot murarz.

Niespotykana szybkość i precyzja

Murarstwo to wbrew pozorom naprawdę skomplikowany zawód – każda cegła musi jednocześnie zostać precyzyjnie ustawiona w aż trzech płaszczyznach! Wymaga to dużo wprawy i doświadczenia, a monotonia pracy szybko potrafi zmęczyć nawet najlepszego murarza. Dodajmy do tego jeszcze niemałą wagę samych cegieł oraz konieczność pracy na wysokościach, a przekonamy się, dlaczego w obecnych czasach coraz trudniej o dobrego fachowca.

Powyższe problemy obiecuje rozwiązać Hadrian X, czyli wyspecjalizowany robot stworzony w jednym celu – szybkiego i bezpiecznego wznoszenia ceglanych konstrukcji.

Sercem Hadrian X jest specjalne oprogramowanie, które działa jak slicer drukarki 3D, zamieniając projekty architektoniczne na dokładny model zbudowany z cegieł. Każdej cegle zostaje nadana pozycja w osi Z, X oraz Y, dzięki czemu robot wie, gdzie dokładnie ma umieszczać materiał budowlany.

Sam Hadrian X to specjalny robot montowany na odpowiednio przygotowanym samochodzie ciężarowym, który jednocześnie pełni rolę magazynu cegieł. Głowica odpowiadająca za układanie materiału zamocowana jest na składanym, teleskopowym ramieniu, które zapewnia mu daleki wysięg, bez konieczności przestawiania całego pojazdu. Dodatkowo ramię robota pełni również funkcję podajnika odpowiadającego za dostarczanie cegieł do głowicy Hadrian X.

Praca 24/7 i większe bezpieczeństwo.

Hadrian X może pracować dosłownie na okrągło – dzięki zaawansowanym czujnikom robot może układać cegły również w nocy. W efekcie jeden robo-murarz jest w stanie wybudować dom z trzema pokojami i dwoma łazienkami w mniej niż trzy dni! To naprawdę imponujący wynik.

Warto również wspomnieć, że praca Hadrian X odbywa się całkowicie autonomicznie, dzięki czemu członkowie ekipy budowlanej mogą skupić się na realizowaniu innych czynności, jeszcze bardziej skracając czas potrzebny na wykonanie całej inwestycji.