Niedawno pisaliśmy o najciekawszych naszym zdaniem projektach, w których można zastosować mikrokontroler Arduino. Tak naprawdę jest ich dużo więcej i dzisiaj chciałbym wam zaprezentować kolejny ciekawy pomysł na jego wykorzystanie w domu.

Chyba każda osoba z garażem wie, że z czasem robi się tam naprawdę tłoczno i parkowanie może zacząć sprawiać problemy. Szczególnie, kiedy nie chcemy uderzyć w świeżo postawiony warsztat lub szafkę. Oczywiście, problem można bardzo prosto rozwiązać przyklejając żyłkę z piłeczką pingpongową do sufitu, ale można rozwiązać go także w znacznie bardziej kreatywny sposób.  

Na stronie ProjektHub znalazłem dwa projekty rozwiązujące ten problem  bardzo pomysłowo. Wykorzystując czujnik ultradźwiękowy wskazują nam one jak daleko jesteśmy od ściany lub innej potencjalnej przeszkody. 

Pierwszy z nich jest bardzo prosty i zbudowany jest jedynie z czujnika, arduino i paska LED’ów. Wraz ze zbliżaniem się do ściany LED’y zapalają się kolejno aż do zaświecenia się całego paska. Jest to stosunkowo estetyczne rozwiązanie, które można wkomponować w wystrój garażu. Ma ono jednak jedną wadę, zmiana auta lub rearanżacja garażu wymusza na nas ponowne przeprogramowanie kontrolera i ustawienie nowej wartości progowej. 

Wady tej pozbawiony jest drugi projekt, w którym autor zamontował dodatkowo ekran i enkoder, umożliwiający zmianę na bieżąco odległości alarmowej. Dodatkowo w projekcie wykorzystane zostały dobrze wszystkim znane kolory sygnalizacji świetlnej. 

Wydaje mi się, że łącząc oba projekty możemy otrzymać ładny i nowoczesny czujnik, który będzie można dostosowywać do aktualnego układu rzeczy w garażu i który pewnie nie raz zapobiegnie zadrapaniu zderzaka.