Materiałami powszechnie stosowanymi w druku 3D są PLA, ABS czasem TPU. Jednak do drukowania można wykorzystywać także PET, materiał, który ze względu na swoje właściwości często jest wykorzystywany do produkcji butelek na napoje. Stąd też co jakiś czas wśród społeczności DIY pojawia się pomysł przetwarzania wspomnianych butelek na filament do drukarek 3D. 

Na ten sam pomysł wpadł mr3dprint, który na YouTube zamieścił swój film, w którym dość dokładnie pokazuje proces, który umożliwia przetworzenie butelek w materiał, który można wykorzystać w swojej drukarce. Cały proces jest stosunkowo prosty, choć składa się z paru kroków. Pierwszym z nich jest usunięcie wszelkich zagnieceń i nierówności poprzez napompowanie butelki, a następnie podgrzanie jej nad palnikiem. Po wygładzeniu mr3dprint odciął dno butelki i wykorzystując dość popularne rozwiązanie z żyletkami, pociął ją na cienki pasek plastiku. Uzyskaną w ten sposób taśmę umieścił w zdemontowanym heathendzie, którego dysza prawdopodobnie została rozwiercona do średnicy 1,75mm. A następnie po przeciśnięciu kawałka polimeru, przywiązał go do szpuli odbiorczej, która kręci się z zadaną prędkością nadając mu końcowy kształt. W ten sposób autor filmu z jednej butelki uzyskał naprawdę sporo filamentu. 

Wydaje mi się, że uzyskany w ten sposób filament może mieć dość duże odchylenia, jeżeli chodzi o średnice, ale jak zaznacza sam autor, problem ten można częściowo rozwiązać, przykładając się by pierwotne paski plastiku miały równą szerokość. Oczywiście, trzeba pamiętać, że PET ma także właściwości higroskopijne, więc przed drukowaniem należy go osuszyć w celu usunięcia znajdującej się w nim wilgoci szczątkowej.