Filamentum, czeska firma będąca jednym z czołowych producentów specjalistycznych materiałów do druku 3D, ogłosił wprowadzenie na rynek swojego nowego, w pełni biodegradowalnego filamentu. 

Wielu z was prawdopodobnie wielokrotnie słyszała o tym, że PLA również jest biodegradowalne. Jest to prawda, ale tylko do pewnego stopnia. PLA jest biodegradowalne w przemysłowych kompostowniach, w przydomowym kompostowniku nie mamy warunków by rozpad takiego polimeru przebiegał dostatecznie sprawnie. Świetnie przedstawił to Hobby Hoarder w swoim filmie, gdzie pokazał jak wygląda model 3D (benchy) po dwóch latach moczenia w wodzie i dwóch latach pod ziemią. 

Natomiast w przypadku NonOilen producent deklaruje ponad trzykrotnie szybką biodegradację poprzez obecny w łańcuchu polimerowym polihydroksymaślanu (PHB), który działa jako inicjator procesu rozkładu, pozwalając bakteriom na szybszą depolimeryzację i metabolizowanie polimeru. Dodatkowo, jeżeli nie posiadamy przydomowego kompostownika lub mieszkamy w bloku możemy nieudane wydruki i niepotrzebne modele odesłać do Filamentum w celu zrecyklingowania. 

Jak podkreśla firma, celem stworzenia NonOilen było ograniczenie wykorzystania polimerów ropopochodnych i zmniejszenie wpływu druku 3D na środowisko.