Drukowanie w technologii SLS na stałe zagościło w wielu gałęziach przemysłu. Umożliwia natychmiastowe testowanie prototypów, dając również możliwość produkowania ich zgodnie z chwilowymi potrzebami przedsiębiorstwa. Niestety, główną wadą druku SLS jest znacząca strata proszku używanego do drukowania. Z tym problemem obiecuje na zawsze rozprawić się firma Materialise.

100% skuteczności – 0% marnotrawstwa

Bluesint PA12 to innowacyjny materiał do drukowania oparty o nylon 12. Na tle konkurencji wyróżnia go możliwość ponownego wykorzystywania całego proszku, który nie został zużyty podczas druku. W przypadku tradycyjnych materiałów współczynnik ten jest dużo mniejszy, sprawiając, że nawet 50% proszku zostaje zmarnowane. Nie tylko generuje to większe koszty, ale również negatywnie wpływa na środowisko naturalne. Co gorsza, recykling resztek pozostałych po druku w technologii SLS jest trudny i stosunkowo nieopłacalny. Dlatego też wiele firm w pocie czoła pracuje nad ograniczeniem strat związanych z drukiem SLS.

Do tej pory na tym polu przodowało polskie przedsiębiorstwo Sinterit, oferując proszek PA12 Smooth v2, cechujący się 26% refresh ratio. Współczynnik ten oznacza, ile nowego materiału należy dodać do zużytego, by nadawał się on do ponownego druku. Konkurencja jednak nigdy nie śpi, czego przykładem są obiecujące testy nowego produktu firmy Materialise, która jest o krok od detronizacji Sinterit’u.

PA12 Smooth v2

Bluesint PA12 obiecuje refresh ratio dochodzące do 0%. Dzięki temu po zakończonym drukowaniu 100% proszku będzie nadawać się do ponownego użycia. Nie pogorszy się przy tym jakość samych wydruków. Bluesint PA12 oferuje wytrzymałość mechaniczną oraz precyzję porównywalną z tradycyjnymi materiałami do druku SLS.

Bluesint PA12

To wszystko możliwe jest dzięki wyeliminowaniu efektu „skórki pomarańczy”. Polega on na zastyganiu i kurczeniu się resztek proszku, co w konsekwencji uniemożliwia jego ponowne wykorzystanie. Bluesint PA12 całkowicie pozbywa się tego problemu, maksymalizując efektywność druku w technologii SLS.

Najnowszy produkt Materialise znajduje się obecnie w fazie prototypowej, a jego premiera planowana jest dopiero na 2021 rok. Firma jednocześnie zachęca do wzięcia udziału w beta testach Bluesint PA12, do których można zapisać się pod tym linkiem.