Naukowcy od ponad dziesięciu lat wykazują masowe wymieranie pszczół na świecie. Jest to straszna i zarazem niebezpieczna sytuacja, ponieważ owady te są niezwykle ważnym elementem łańcucha produkcji żywności. Dodatkowo wraz z nimi wyginąć może bardzo wiele gatunków roślin, które w normalnych warunkach byłyby przez nie zapylane. Warto jednak pamiętać, że pszczoły to duża grupa owadów, na którą składa się ponad 20 tysięcy gatunków (około 400 żyjących w Polsce) i nie ogranicza się ona jedynie do pszczoły miodnej (Apis mellifera). Jak wskazują opublikowane niedawno badania, ruch zwiększający liczbę rodzin pszczoły miodnej w miastach wręcz ma odwrotny skutek do zamierzonego i przyczynia się do wymierania innych gatunków pszczół przez pozbawianie ich dostępnych źródeł pokarmu. 

Tematem tym zainteresowali się także badacze z Uniwersytetu w Lancaster. Opracowali oni plan zwiększenia liczby pszczół poprzez drukowanie dla nich domków wyposażonych w kamery. Dom taki, nazwany “BeeBox” ma nie tylko pokazać ludziom codzienne życie pszczół i zainteresować ich losem tych niezwykle przydatnych owadów, ale także może być cennym źródłem danych, które pozwolą badaczom uzyskać wgląd w życie pszczół w niespotykany dotychczas sposób. Na kanale YouTube autorów można oglądać live’a z kamery umieszczonej w jednym z takich pszczelich domków. 

My jednak także możemy pomóc pszczołom na wiele sposobów. Bardzo ważne jest sadzenie w miastach dużej ilości roślin miododajnych kwitnących od wiosny do jesieni. Możemy także tworzyć domki dla pszczół samotnic, które wykonać można z bambusa, drewna, a nawet wydrukować. Na Thingiverse znajdziemy sporo przydatnych modeli. Pomóc możemy także poprzez wystawianie na parapet poidełek z regularnie wymienianą wodą. Za takie poidełko może służyć spodek lub zakrętka, ważne by była na tyle płytka by owad się w niej nie utopił. Możliwe jest także drukowanie poidełek z gwintem na małą butelkę PET, co znacząco zmniejsza ilość czasu, który trzeba poświęcać na zajmowanie się takim poidełkiem.