Naukowcy z Instytutu Maxa Plancka w Düsseldorfie oraz z Instytutu Technologii Laserowej Fraunhofera w Aachen opracowali nowoczesną metodę, pozwalającą na drukowanie stali damasceńskiej.

Każdy, kto pasjonuje się gotowaniem (i gadżetami z tym związanymi) oraz średniowieczną bronią białą, doskonale zna stal damasceńską. Stal ta popularna jest ze względu na swoją wysoką twardość i elastyczność, a przede wszystkim ze względu na charakterystyczny falujący wzór występujący na powierzchni noży wykonanych z tego stopu. Jej nazwa pochodzi od stolicy Syrii – Damaszku (ang. Damascus). Jednak nie wiadomo czy nadanie tej nazwy związane jest z handlem w tym miejscu wspomnianą stalą, czy wzorem tkanin charakterystycznym dla tego regionu (wzory te miałyby przypominać wzory widoczne na stali damasceńskiej). 

Pomimo tego, że obecnie na rynku istnieje wiele stopów o znacznie lepszych właściwościach niż stal damasceńska, to jej legenda sprawia, że wiele osób stara się odtworzyć zapomnianą technikę jej otrzymywania. Bardzo ciekawą drogę odtworzenia takiej stali obrali naukowcy z Instytutu Maxa Plancka  w Düsseldorfie oraz z Instytutu Technologii Laserowej Fraunhofera w Aachen. Wykorzystali oni technologię opierającą się na laserowym spiekaniu proszków metali. W tym przypadku, proszek składa się z mieszaniny żelaza, niklu i tytanu. Jak zaznaczają sami twórcy metody,  udało im się, odpowiednio operując temperaturą oraz czasem wychładzania, modyfikować mikrostrukturę następujących po sobie warstw. Pozwoliło to na uzyskanie gotowego stopu o zadanych właściwościach, bez potrzeby dodatkowej obróbki. 

Podczas gdy proces ten nie jest w niczym podobny do tego stosowanego przez kowali w Damaszku, to ciężko odmówić mu finezji. 


Źródło: Max Planck Institut