Dzisiejszy postęp technologiczny jest tak ogromny, że domy drukowane w 3D przestają być marzeniem wizjonerów i stają się rzeczywistością. Gigant branży budowlanej, firma PERI, ogłosił budowę 3-piętrowego budynku mieszkalnego w niemieckiej miejscowości Wallenhausen. Dzisiaj przyjrzymy się postępom tego przedsięwzięcia.

Od prototypów do miast przyszłości

O fenomenalnych zaletach, jakie zapewnia druk 3D, nie trzeba już chyba nikogo przekonywać. Tworzywa sztuczne, żywice, a nawet stopy metali oferują jakość porównywalną z tradycyjnymi metodami produkcyjnymi, a w wielu przypadkach nawet je przewyższają. Jednak nadal wielu z nas ciężko jest wyobrazić sobie mieszkanie w wydrukowanym domu.

Owszem, pisaliśmy już o prototypowych domkach jednorodzinnych, a nawet designerskich willach, ale nie spodziewaliśmy się, że jeszcze w tym roku zobaczymy 3-piętrowy apartamentowiec wydrukowany w 3D.

To właśnie postawiła sobie za cel firma PERI GmbH świadcząca usług budowlane. W ich portfolio można znaleźć innowacyjne rozwiązania z dziedziny produkcji rusztowań, zbrojeń oraz szalunków. Niemieckie przedsiębiorstwo posiada również imponujące skrzydło inżynieryjne, które systematycznie podbija branżę druku 3D.

PERI uważa, że to właśnie przy pomocy druku 3D będą powstawać miasta przyszłości. Ich argumenty są naprawdę przekonujące – niespotykana do tej pory szybkość i wydajność, a także znaczące oszczędności na materiale oraz sile roboczej, które pozwolą obniżyć ceny mieszkań.

PERI regularnie zaprzęga do pracy gigantyczną drukarkę cementową BOD2 3D firmy COBOD. Bez dwóch zdań jest to sprzęt o imponujących parametrach – jej szybkość druku wynosi 1m/s, a 1 m2 gotowej ściany tworzony jest w ciągu zaledwie 5 minut. Praca wykonywana jest całkowicie autonomicznie, a nad jej poprawnym przebiegiem czuwa tylko 2 inżynierów. Drukarka jest modularna i oferuje możliwość praktycznie dowolnej konfiguracji we wszystkich 3 osiach. Dodatkowo sprzęt posiada certyfikat IP67, co pozwala mu na pracę w trudnych warunkach atmosferycznych, minimalizując tym samym wszelkie przestoje.

Ekskluzywny apartamentowiec z drukarki 3D

Mieszkańcy małej bawarskiej miejscowości mogą na własne oczy podziwiać prawdziwy branżowy fenomen. Najnowszy projekt realizowany w Wallenhausen polega na konstrukcji 3-piętrowego budynku mieszkalnego, w którym znajdzie się aż 5 apartamentów o łącznej powierzchni wynoszącej około 380 metrów kwadratowych. Będzie to największy budynek w całości wydrukowany w 3D na terenie całej Europy.

„Wraz z projektem w Wallenhausen widzimy, jak zespół PERI kładzie kamień milowy w dziedzinie konstrukcji drukowanych w 3D. Jednocześnie PERI ugruntowuje swoją pozycję lidera w branży konstrukcyjnego druku 3D” – Thomas Imbacher z PERI Group.

Najbardziej jednak imponuje czas, w jakim ma powstać ich najnowsze dzieło. Wydrukowanie całego apartamentowca zajmie około 6 tygodni. Kto wie? – Może druk 3D pomoże w przyszłości rozwiązać problemy z niewystarczającą podażą mieszkań na całym świecie?