Czy przy użyciu mazaków drukarka może zacząć drukować w wielu kolorach?

Jedną z bolączek powszechnie używanych drukarek jest fakt, że bez dodatkowych modyfikacji do druku wykorzystują one jeden filament. Oznacza to, że jesteśmy ograniczeni nie tylko do jednego materiału, ale także do jednego koloru. Istnieje wiele możliwości obejścia tego problemu, od malowania gotowego modelu po rozwiązania takie jak Palette czy “programowanie” filamentu.

Bardzo ciekawe podejście zostało opublikowane na GitHubie przez osobę o nicku Sakati84. Podejście stosowane przez Sakati84 polega na selektywnym kolorowaniu warstw wydruku wykonanych z półprzezroczystego filamentu. Jednak najciekawszy jest sam proces “malowania”. Głowica drukarki Ender3 została zaopatrzona w specjalny uchwyt trzymający mazak. Gdy głowica pomaluje już konkretny element, odwiesza mazak w specjalnym uchwycie zamontowanym na ramie drukarki, a następnie przystępuje do drukowania kolejnej warstwy. 

Oczywiście uzyskane wydruki nie wygląda jak te wykonane z różnokolorowych filamentów, a sam proces prawdopodobnie znacząco wydłuża czas drukowania. Jednak sam pomysł jest niesamowity i może kiedyś iteracja tego pomysłu będzie powszechną modyfikacją komercyjnie dostępnych drukarek.