Śmiało można powiedzieć, że podbicie kosmosu (a przynajmniej Księżyca) jest już tylko kwestią czasu. Świadczą o tym znaczące osiągnięcia dokonane w ciągu ostatnich lat. Na myśl przychodzą nam głównie firmy takie jak SpaceX czy Virgin Galactic. To jednak niejedyna prężnie rozwijająca się branża.

Program Artemis oraz projekt Olympus

Amerykańska agencja kosmiczna NASA ogłosiła, że w ramach programu Artemis niezbędne będzie założenie samowystarczalnej kolonii na Księżycu. W tym też celu został utworzony specjalny program Small Business Innovation Research (SBIR), którego celem jest wsparcie młodych przedsiębiorstw. Jednym z nich jest ICON – firma z siedzibą w Texasie, która jest jednym z pionierów na polu druku 3D. W ich portfolio znajduje się między innymi pierwszy dom w całości wydrukowany w 3D, który jednocześnie jest zgodny z wszystkimi wymaganymi normami budowlanymi. Zadaniem ICON będzie opracowanie technologii, która umożliwi stworzenie księżycowej osady, która zapewni astronautom dach nad głową. To właśnie w tym celu przedsiębiorstwu został przyznany grant SBIR przez U.S. Air Force. Nagroda umożliwia również, by ICON podjęło współpracę z duńską firmą architektoniczną Bjarke Ingels Group (BIG). W tym zespole Duńczycy będą odpowiadać za zaprojektowanie kolonii, a Teksańczycy za jej wzniesienie.

“Już od samego założenia ICON myśleliśmy o tym, by móc tworzyć poza ziemskimi granicami. Jestem przekonany, że nauka tego, jak budować na innych planetach zapewni nam niezbędną wiedzę, aby rozwiązać problemy budowlane, z którymi mierzymy się na tym świecie. Obie te inicjatywy mają współny cel. Czasami, aby rozwiązać największe problemy, [czasem] musimy szukać rozwiązań na niebie, a nie tylko na Ziemi” – powiedział współzałożyciel oraz CEO ICON, Jason Ballard.

Jakie wyzwania będą czekać ICON na swojej drodze do podbicia księżyca?

Głównym wyzwaniem będą niezwykle nieprzyjazne warunki atmosferyczne. W ciągu jednej doby temperatura na Księżycu potrafi osiągnąć amplitudę wynoszącą aż 300°C. Co więcej, nasz satelita posiada niezwykle wyboistą strukturę, a jej znakiem rozpoznawczym są ogromne i głębokie kratery. Nie możemy również zapomnieć o panującej na księżycu kompletnej próżni, która wcale nie ułatwia prac budowlanych.

“To będzie najambitniejszy projekt architektoniczno-budowlany w historii człowiek oraz niezwykła przygoda. Wracamy na księżyc, by zostać tam [na stałe] w pokoju oraz nadziei dla całej ludzkości” – dodał Jason Ballard.