Niedawno na naszych łamach ukazał się artykuł o możliwości drukowania mięsa, a już dziś świat obiegła informacja jakoby sieć KFC połączyła siły z firmą 3D Bioprinting Solutions w celu wydrukowania ich kultowych nuggetsów. 

Pomysł drukowania kawałków kurczaka jest częścią pilotażowego programu KFC, znanego pod nazwą “restauracja przyszłości”. O projekcie tym stało się głośno na początku tego roku, gdy w Moskwie sieć generała Sandersa, zaprezentowała swoją pierwszą bezobsługową restaurację. Koncepcyjnie znacznie wyprzedzając ograniczanie kontaktów międzyludzkich, które miało nastać niedługo później.

Drukowane nuggetsy nie dla wegetarian

Powszechnym trendem ostatnich lat, jest tworzenie roślinnych odpowiedników mięsnych potraw. Jest to spowodowane rosnącą świadomością konsumentów na temat wpływu naszych nawyków żywieniowych na otaczający nas świat. Wiele osób decyduje się na ograniczenie lub rezygnację ze spożywania mięsa, ze względu na wysoki ślad węglowy i/lub aspekty moralne takiej diety. Jednak droga obrana przez KFC nie opiera się na roślinnych zamiennikach, a na hodowli komórkowej kurzych włókien mięśniowych. Sprawia to, że uzyskane w ten sposób dania nie będą przeznaczone dla wegetarian i wegan, jednak rozwiążą wiele dotychczasowych problemów diety mięsnej. Sieć restauracji zapowiedziała, że taka forma produkcji swoich nuggetsów zajmuje 100 razy mniejszą powierzchnię gruntów rolnych oraz 25 krotnie ogranicza emisję gazów cieplarnianych, w porównaniu do tradycyjnych metod. Dodatkowo, ze względu na laboratoryjne pochodzenia mięsa, takie danie prawdopodobnie będzie dużo zdrowsze, ze względu na brak antybiotyków powszechnie stosowanych w hodowli drobiu.

Źródło: The Verge