Od paru lat granie w gry planszowe przeżywa prawdziwy renesans. Miesięcznie swoją premierę mają dziesiątki tytułów, a chętnych na ich zakup nie brakuje. Szczególnie dobrze widać to na przykładzie portalu Kickstarter, gdzie dwie z pięciu zbiórek, które zebrały najwięcej pieniędzy dotyczyło gier planszowych. Dzisiaj chciałbym przedstawić listę gier, które można wykonać samemu z wykorzystaniem drukarki 3D. 

Szachy

Zestawienie zacznę od gry, która jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych na świecie. Druk 3D daje nam jednak dużo więcej możliwości niż jedynie stworzenie tradycyjnej planszy i pionków do gry. Między innymi na Thingiverse, dostępne są liczne projekty pionków, jak chociażby takie wykorzystujące postacie z popularnej gry Minecraft czy Pokemon. Jeżeli chcemy nadać im jednak bardziej poważną formę, to znajdą się chociażby filigranowe figury, które stworzone zostały z wykorzystaniem celularyzacji Woronoja. Dodatkowo, możemy sami wykonać swoją własną planszę, w tym też dość niecodzienną przeznaczoną dla trzech graczy.

Popularne gry

W tym zestawieniu nie mogło oczywiście zabraknąć gier, które towarzyszyły większości z nas w dzieciństwie. Oczywiście sami możemy wykonać klasyczne wersje statków czy chociażby chińczyka, ale znacznie ciekawsze wydają się różne wariacje tych popularnych gier. A jedną z nich, która ma ich najwięcej jest prosta gra w kółko i krzyżyk. Wydrukować możemy chociażby wersję z własnymi figurami, gdzie zamiast kółka i krzyżyka zagramy postaciami z kultowej gry PacMan. Jednak najciekawsze są projekty, które urozmaicają rozgrywkę i zmieniają stosunkowo proste zasady oryginału w ich znacznie trudniejszy odpowiednik. Dzięki udostępnionym projektom, możemy spróbować swoich sił między innymi na trójwymiarowej planszy, gdzie swoje figury możemy ułożyć na każdej z płaszczyzn układu kartezjańskiego, czy chociażby w grze w super kółko i krzyżyk, gdzie każde z dziewięciu tradycyjnych pól podzielone jest na kolejne dziewięć, dodając dodatkowy taktyczny aspekt grze. 

Hive

Wydrukować możemy także trochę nowsze tytuły, takie jak chociażby jedna z moich ulubionych gier – Rój. Jej zasady są dość podobne do szachów co sprawia, że sama gra jest bardzo prosta do nauczenia, jednak jej mistrzowskie opanowanie może zająć długie godziny. W grze tej, zamiast figur mamy owady, a każdy z nich ma inny sposób zachowywania się na planszy. Naszym głównym celem jest zablokowanie królowej pszczół przeciwnika, przy okazji uniemożliwiając mu otoczenie naszej. 

Santorini

Poza prostymi odpowiednikami popularnych gier, możemy znaleźć także takie, które przystosowane zostały dla osób z niepełnosprawnościami. Świetnym przykładem jest strategiczna gra Santorini. Ta wzorowana na pięknym budownictwie jednej z greckich wysp gra, opiera się na strategicznym budowaniu kolejnych poziomów miasta i przemieszczaniu swoich budowniczych tak, by jako pierwsi wznieśli  trzypiętrowy budynek i znaleźli się na jego szczycie. To, co wyróżnia przedstawiany dzisiaj projekt to fakt przystosowania go dla osób niedowidzących i niewidzących. Pionki postaci jak i figurki budowli mają różne kształty ułatwiające graczom zapoznanie się z sytuacją na planszy poprzez dotyk. Dodatkowo dzięki systemowi otworów i trzpieni nie jest możliwe przypadkowe przewrócenie figur podczas ich dotykania. 

Elementy gier

Niestety, jeżeli nasza gra odwiedziła z nami wiele spotkań ze znajomymi bardzo możliwe jest, że niektóre z jej elementów uległy zniszczeniu lub się zgubiły. Posiadając drukarkę 3D nie jest to jednak problem, ponieważ możemy taki element zaprojektować sami lub znaleźć go w jednym z wielu internetowych repozytoriów. Dodatkowo często znajdziemy tam elementy, które pozwolą nam na personalizację własnego egzemplarza gry poprzez wymienienie kartonowych pionków na trójwymiarowe figurki postaci

Organizery

By jednak uniknąć gubienia elementów swoich planszówek możemy wykonać do nich najróżniejsze organizery, które pozwolą zachować porządek w trakcie grania i znacząco ułatwią pakowanie i przenoszenie ulubionych gier. Sam posiadam wydrukowane opakowania na elementy gry Pandemic, które idealnie mieszczą się w oryginalnym pudełku do gry, a dodatkowo znacząco przyspieszają rozkładanie planszy.