W dobie pandemii i powszechnej samoizolacji wiele osób wraca do swoich dawno zapomnianych hobby lub znajduje nowe. W moim przypadku padło na fotografię, w szczególności solarygrafię i fotografię analogową. Oczywiście jedną z pierwszych rzeczy które zrobiłem, to sprawdziłem jakie ciekawe akcesoria fotograficzne mogę wydrukować. I właśnie podsumowanie takich poszukiwań chciałbym wam dzisiaj zaprezentować. 

Uchwyt na pokrywkę obiektywu 

Może się to wydawać dość zabawnym gadżetem, jednak każdy kto robi zdjęcia wieloma obiektywami pewnie nie raz zgubił pokrywkę od obiektywu. Często można przyczepić je do aparatu lub do paska przy użyciu specjalnej smyczy, jednak jest to dość uciążliwe szczególnie gdy zdjęcia wykonujemy w ruchu. Świetną alternatywą jest przedstawiony uchwyt, który pozwala przypiąć dekielek do paska torby lub aparatu zabezpieczając go w ten sposób przed zgubieniem. 

Pokrywka obiektywu

Jednak jeżeli już zgubimy pokrywkę obiektywu, nic straconego. Zawsze możemy ją wydrukować. Na Thingiverse, znajdziemy pełny przegląd pokrywek, które możemy dobrać sobie pod konkretną średnicę naszego obiektywu.

Statywy

Statywy w przypadku bardzo wielu typów fotografii to wyposażenie obowiązkowe, a na Thingiverse znajduje się pełno ich prostych modeli. Choć większość z nich przewidziana jest do montażu telefonów, znajdziemy wśród nich znajdziemy takie, które bez problemu udźwigną aparaty kompaktowe, czy mniejsze aparaty analogowe. Ich ogromnymi zaletami zazwyczaj są bardzo niska masa oraz kompaktowość.

Klucz do odkręcania filtrów

Spora część fotografów posiada zamontowane na obiektywach filtry UV. Kiedyś służyły one jako zabezpieczenie przed nadmiernym naświetleniem kliszy przez światło UV mogące wywoływać różne niedoskonałości gotowego zdjęcia. Obecnie tego typu filtry używa się głównie jako tanią formę zabezpieczenia optyki, która nierzadko kosztuje więcej niż sam aparat. Jednak ze względu na swoją specyfikę zdarza się, że filtr taki po dłuższym czasie naprawdę ciężko jest odkręcić od obiektywu. Świetnym rozwiązaniem tej bolączki jest zestaw prostych kluczy ułatwiających odkręcanie zapieczonych filtrów.

Nakładka zmieniająca bokeh

Bokeh jest to jedna z częściej stosowanych w fotografii technik, pozwalająca na rozmycie obiektów znajdujących się poza głębią ostrości. Bardzo często wykorzystuje się ją chociażby w fotografii portretowej. Jednak ze względu na to, że światło na naszą matrycę zawsze dostaje się przez okrągły obiektyw, bokeh zazwyczaj ma kształt kolisty. Jednak wykorzystując prostą nakładkę z dowolnym kształtem, możemy uzyskać bokeh z wcześniej wybranym kształtem w tle gotowego zdjęcia. Dodatkowo możemy wydrukować adapter, który pozwoli nam na zmianę kształtów w biegu między kolejnymi zdjęciami. 

Pudełka na drobne elementy

W torbie wraz z aparatem zazwyczaj ląduje bardzo dużo innych przedmiotów, takich jak baterie, karty pamięci, kable czy filtry. Na każdy z tych przedmiotów znajdziemy w repozytoriach najróżniejsze organizery i pudełka. W szczególności przydatne jest to w przypadku ogniw, gdzie w jednym pudełku można trzymać te naładowane, a rozładowane w innym. Dzięki tym prostym wydrukom szybka wymiana jednego z podzespołów stanie się znacznie przyjemniejsza i bezproblemowa.

W popularnych repozytoriach znajdziemy jeszcze dziesiątki innych ciekawych gadżetów, jak chociażby: osłony obiektywu, uchwyty do filtrów, oświetlenie do zdjęć makro czy nawet całe aparaty. Dlatego zachęcamy do poszukiwań i pochwalenia się swoimi znaleziskami.