Nie będę ukrywał, że skrzynie przekładniowe zachwycają mnie od dłuższego czasu. Ten niezwykle prosty w budowie element mechaniczny potrafi z małego silnika zasilanego prądem stałym, uczynić potwora. Wielokrotnie oglądałem w internecie filmy, na których z użyciem zestawów Lego Mindstorm budowane były przekładnie o ogromnym przełożeniu dynamicznym. 

Jakiś czas temu natknąłem się na film, w którym autor zaprojektował i wydrukował ogromną przekładnię 160:1.

Pozwoliło mu to na podciągnięcie, przy użyciu zwykłej wkrętarki akumulatorowej, około 76 kg! Jednak rozwiązanie to, poza faktem po prostu bycia super, nie jest zbyt przydatne w codziennym majsterkowaniu. Jest to spowodowane ilością tworzywa, które trzeba zużyć na wytworzenie takiego monstrum oraz jego niską trwałością. 

Niemniej, jeżeli potrzebujesz zwiększyć moment obrotowy swojego silnika, możesz wykorzystać świetny projekt udostępniony niedawno na blogu hackaday.io. Autor stworzył prostą i bardzo estetyczną skrzynię przekładniową 30:1, która wykorzystując silnik 12-36V, była w stanie nie tylko podnieść 12 kg ciężarów, ale także przeciągnąć duży samochód! 

Dodatkowo, autor udostępnił swój model na portalu Thingiverse, więc teraz każdy może go zbudować.