Drukować w 3D można naprawdę różnymi, czasem dziwnymi, materiałami. Sami opisywaliśmy już drukowanie czekoladą, betonem, czy żelem komórkowym, jednak możliwości tej technologii są dalekie od wyczerpania. Dowodem tego jest nowy produkt firmy Eazao, finansowany obecnie na Kickstarterze. To, co różni tę drukarkę od innych obecnych na rynku, to właśnie materiał wykorzystywany do druku. Ponieważ drukarka ta drukuje z gliny, która po wypaleniu daje ceramiczne modele.

Sama drukarka należy raczej do tych o prostej budowie, podobnej do wielu innych drukarek dostępnych na rynku. To, co jest w niej niestandardowe, to głowica, która poprzez elastyczny wężyk połączona jest z leżącą obok drukarki pompą strzykawkową odpowiedzialną za ciągłe “podawanie” materiału. 

Jednak gliniane wydruki bez ich wypalenia są bardzo nietrwałe i raczej nie znajdą zbyt wielu zastosowań w codziennym życiu, a nie każdy posiada w domu specjalistyczny piec do wypalania ceramiki. Dlatego autorzy projektu stworzyli specjalny piecyk, który wystarczy umieścić wraz z wydrukiem w mikrofalówce. Dodatkowo wprowadzili do sprzedaży specjalną glazurę, którą można pokryć swoje modele przed “wypaleniem” w mikrofalówce. 

Oczywiście modele wykonane z ceramiki nie będą tak trwałe jak te wykonane chociażby z plastiku, jednak mają wiele innych zalet. Jedną z ważniejszych jest to, że glina w przeciwieństwie do np. ABS’u nie jest zbyt szkodliwa dla środowiska naturalnego oraz nadaje się do kontaktu z żywnością. 

Dodatkowo drukarka ta jest stosunkowo tania, obecnie na Kickstarterze kosztuje około 1600zł (419$), co nie wydaje się zbyt wygórowaną kwotą.