Szukając nowego urządzenia do druku 3D, zwracamy szczególną uwagę na jego powierzchnię roboczą. Niestety, często po zakupie wymarzonej maszyny okazuje się, że w pogoni za nowymi wyzwaniami zaczynamy planować coraz to ambitniejsze projekty, a my orientujemy się, że brakuje nam miejsca na osi Z. A co, gdyby istniały technologie pozwalające na drukowanie w nieskończoność?

Creality CR30 – „bieżnia” do druku 3D

Problemem ograniczonej przestrzeni drukowania postanowił osobiście zająć się znany producent drukarek 3D – firma Creality. Wystartował on na Kickstarterze ze swoją kampanią, której celem jest sfinansowanie nowego modelu drukarki CR-30. Na tle innych urządzeń CR-30 wyróżnia się nietypowym łożem, które swoim wyglądem przypomina bieżnię spotykaną zazwyczaj w klubach fitness. Dodatkowo nowa drukarka Creality została wyposażona w specjalny Hot End, który wraz z całą dyszą jest pochylony względem łoża o 45°. Dzięki temu wszystkie elementy drukowane są nieco „na ukos”.

Ten niekonwencjonalny układ w połączeniu z łożem przesuwającym się w stylu taśmociągu umożliwia drukowanie bez przejmowania się długością osi Z. Drukowany element stopniowo przesuwany jest do przodu urządzenia, a po minięciu jego obrysu samoczynnie oddziela się od podłoża, trafiając na specjalne rolki, których zadaniem jest podpieranie całej konstrukcji.

CR-30 to już ich kolejna udana kampania firmy Creality na Kickstarterze, o poprzedniej pisaliśmy na łamach Materialination kilka miesięcy temu. Najnowsza drukarka chińskiej firmy w momencie pisania tego artykułu zebrała ponad milion dolarów, przekraczając tym samym minimalny próg wymagany do uruchomienia produkcji o prawie 9 000%.

Planowana cena CR-30 będzie wynosić 999$, a dodatkowy moduł zawierający rolkowy stelaż będzie kosztować 1 115$. Obecnie można jednak ,,załapać się” jeszcze na Kickstarterową zniżkę i kupić urządzenie w przedsprzedaży za około 2/3 ceny.

Delta WASP 2040 – kolejna „bieżnia”, ale w pełni autonomiczna

Równie ciekawym pomysłem jest projekt firmy Delta, który został stworzony z myślą o przedsiębiorstwach nastawionych na masową produkcję elementów drukowanych w 3D. WASP 2040 podobnie jak CR-30 również posiada przesuwane łoże, natomiast nie obraca się ono wokół własnej osi, lecz rusza się na zmianę do przodu i do tyłu. Jest ono natomiast podgrzewane, tak jak i cała komora drukująca. Co więcej, podczas procesu drukowania w komorze drukarki panuje próżnia, która chroni wydruki przed marszczeniem się i samoczynnym odspajaniem od łoża.

Niezwykłe właściwości „Ważki” umożliwiają drukowanie zarówno z popularnych filamentów, takich jak PLA, a także ABS, PA-CF oraz TPU. Temperatura w komorze drukującej może być utrzymywana na stałym poziomie wynoszącym maksymalnie 70°C.

Po zakończeniu drukowania, w komorze wyrównywane jest ciśnienie, podnoszona jest przednia szyba maszyny, a łoże przesuwa się po załamanej pod lekkim kątem prowadnicy, doprowadzając do odklejenia się gotowych wydruków. Następnie wszystkie elementy samoczynnie zsuwają się do przygotowanego wcześniej pojemnika. Dzięki temu możliwa jest całkowita automatyzacja pracy, ponieważ żaden pracownik nie musi stać przy maszynie i fizycznie demontować wydrukowanych elementów. Drukarka umożliwia również kolejkowanie projektów pozwalające na planowanie pracy urządzenia, a jej bieżące parametry można nadzorować przez firmową sieć Wi-Fi.