Podczas targów CES 2014, CEO MAKERBOTA, Bre Pettis przedstawił aż 3 nowe fantastyczne projekty, jakimi niewątpliwie jest każda nowa drukarka 3D Makerbot. Przyjrzyjmy się im bliżej:

1. MAKERBOT REPLICATOR (piątej generacji)

Makerbot Replicator – to następca modeli Makerbot Replicator 2 i Makerbot Replicator2X które póki co nadal pozostają w ofercie firmy. Podczas konferencji CES Bre Pettis określił nowego Replicatora jako drukarkę 3D przeznaczoną dla prosumentów (czyli bardziej doświadczonych i zaawansowanych użytkowników).

Co zmieniło się w porównaniu do poprzednich modeli? Mamy o 11% większe pole robocze (25.2 cm x 19.9 cm x  15.0 cm), 3,5 calowy, kolorowy wyświetlacz LED umożliwiający dostęp do biblioteki modeli i sterowanie drukarką. Nowy, łatwy do wyciągania ekstruder z funkcją wykrywania filamentu (automatyczna pauza w momencie braku filamentu + powiadomienie do programu obsługującego drukarkę i smartfona). Wbudowane kamera, dzięki której możemy na bieżąco kontrolować wydruk i dzielić się zdjęciami i nagraniami na portalach społecznościowych.Kolejną świetną, nową opcją jest możliwość kontroli drukarki z poziomu aplikacji mobilnej. Dzięki modułowi wifi i działającej w chmurze aplikacji możemy kontrolować naszego Makerbota z każdego miejsca!

Zrzut ekranu 2014-01-07 o 11.26.39

Cena nowego Replicatora to $2899 (ok 12.100 zł) drukarkę można zamawiać już teraz, początek wysyłki nowych modeli zapowiadany jest na luty 2014

2.  MAKERBOT REPLICATOR MINI

Replocator Mini to nowy pomysł Makerbota na drukarkę konsumencką. Ma być prosta w obsłudze i niedroga. Co charakteryzuje Makerbota mini?

Przede wszystkim małe pole robocze: 10 cm x 10 cm x 12.5 cm które o nie wymaga poziomowania. W modelu MINI Makerbot faktycznie mocno postawił na prostotę. Druk będzie możliwy do zrealizowania za pomocą jednego kliknięcia, a modele będzie można zakupić w dedykowanym sklepie z modelami. Do tego model Mini, podobnie jak nowy Replicator wyposażony zostanie w łatwo zdejmowany ekstruder, moduł wifi i kamerę, pozwalającą na stały monitoring drukowania.

Drukarka będzie drukowała z PLA, osiągając dokładność na poziomie wysokości warstwy równej 0,2 mm (nowy Replicator będzie drukował z dokładnością 100 mikronów).

Replicatora Mini będzie można kupić za $1375 (ok. 5775 zł)  a zamówienia będzie można składać najwcześniej wiosną 2014.

3. MAKERBOT REPLICATOR Z18

Ostatni z prezentowanych modeli to drukarka 3D Makerbot Replicator Z18, choć nawiązując do nazewnictwa modelu mini (drukarka o małym polu roboczym) Z18 spokojnie można nazwać maxi!

MakerBot Z18 to drukarka o bardzo dużym polu roboczym: 30.5 cm x 30.5 cm x 45.7 cm na którym będziemy mieli możliwość drukowaniu wielu modeli jednocześnie. Podobnie jak Nowy Replicator, model Z18 będzie miał wbudowany moduł WIFI, 3.5 calowy, kolorowy wyświetlacz LED dający dostęp do biblioteki z modelami 3D, łatwo-wyjmowalny ekstruder z funkcją wykrywania filamentu, automatyczną pauzą wydruku i powiadomieniami dla użytkownika wysyłanymi również na urządzenia mobilne. Drukarka wyposażona będzie we wbudowaną kamerę, a całość będzie można obsługiwać z wykorzystaniem dedykowanej aplikacji mobilnej.

Drukarka będzie wyposażona w ogrzewaną komorę i stół roboczy umożliwiający lepsze przyleganie modeli co ma skutkować bezproblemowym drukiem nawet największych modeli 3D.

MakerBot Z18 będzie kosztował $6499 (ok 27300 zł), a zamówienia będą możliwe najwcześniej wiosną 2014.

Prezentacja aż 3 nowych modeli drukarek 3D przez Makerbota oraz nowego sklepu z modelami 3D to na pewno duża niespodzianka. Makerbot dobitnie pokazuje, że po przejęciu przez Stratsys nadal chce być jednym z najmocniejszych graczy na rynku druku 3D.

Dajcie znać który z zaprezentowanych pomysłów Makerbota na nową drukarkę 3D najbardziej się Wam podoba i który Waszym zdaniem ma największą szansę na odniesienie komercyjnego sukcesu. Jeśli jesteście zainteresowani zakupem nowej drukarki 3D od Makerbota napiszcie na adres: michal@materialinatiob.com adresując maila: Drukarka 3D Makerbot