Cosplayerzy to grupa pasjonatów, którzy dla osiągnięcia upragnionego celu są w stanie zrobić wiele. Godziny pracy i precyzyjnego odwzorowywania wyglądu postaci z gier komputerowych, to często konieczność, ponieważ gotowe stroje wciąż ciężko kupić. Co więcej, koszt takich kostiumów to często ponad 1000 dolarów. Gdy dodamy do tego, że duża część cosplayerów kupuje lub tworzy od jednego do czterech kostiumów rocznie, robi się z tego niezły biznes.

Na szczęście rynek powoli się zmienia i profesjonalizuje. Równocześnie daje też większe możliwości tym, którzy chcą tworzyć kostiumy w domowym zaciszu. Wszystko dzięki popularyzacji druku 3D. Od tworzenia całych projektów, po druk małych elementów, bez których całość, nawet wykonywana ręcznie, nie mogłaby powstać

Od kostiumów dla znajomych po współpracę z CD Projekt przy premierze Cyberpunk 2077

Jednym z najlepszych przykładów na to, jak hobby może ewoluować do świetnie działającego biznesu, jest działalność niemieckiej firmy Lightning Cosplay. Ralf Zimmermann i Laura Jansen rozpoczęli tworzenie strojów inspirowanych postaciami fantasy jeszcze w 2012 roku. Wtedy robili to jedynie dla swoich przyjaciół oraz rodziny. Ich starania wkrótce doceniła branża gier wideo, która potrzebowała kostiumów i rekwizytów na konwenty i imprezy promocyjne.

Początkowo elementy strojów były wycinane z pianki lub formowane z materiałów termoplastycznych. To, co sprawdzało się przy sporadycznych zamówieniach, nie zdało egzaminu, gdy możliwości firmy docenili twórcy gier wideo.

Wprowadzenie do procesu produkcyjnego druku 3D nie tylko wpłynęło pozytywnie na czas produkcji, opcje skalowania biznesu, ale również na możliwości tworzenia perfekcyjnie odwzorowanych detali. Dzięki temu teraz obsługują takie firmy jak Bethesda, THQ Nordic czy CD Projekt Red. Jednym z głośniejszych ich projektów jest tworzenie kostiumów inspirowanych nadchodzącym RPG Cyberpunk 2077.

Zortax Inkspire najlepszym rozwiązaniem w druku kostiumów cosplayowych

Jak twierdzą założyciele Lightning Cosplay, drukarka 3D pozwala sprostać napiętym terminom oraz wymaganiom klientów szukających precyzyjnie odwzorowanych elementów. Właśnie dlatego aktualnie do produkcji strojów używają drukarki Zortrax Inkspire.

Powstanie stroju rozpoczyna się od stworzenia grafiki, bazującej na zrzutach ekranu z danej gry wideo. Następnie cały kostium należy odwzorować w Blenderze, gdzie graficy tworzą maksymalnie realistyczny model 3D. Całość dzielona jest na mniejsze elementy, gotowe do wydruku 3D LPD i UV LCD.

Co ciekawe, Zimmermann twierdzi, że drukowanie na domyślnych ustawieniach jest dużo korzystniejsze. Zwłaszcza pod kątem optymalizacji procesu, gdy nie musi każdorazowo dostosowywać parametrów druku każdego z elementów. To właśnie dlatego zdecydowali się na Inkspire, które łączą możliwości zaawansowanego wydruku z prostotą obsługi.

Wcześniej zespół korzystał z drukarki Zortrax M200. Jednak wraz z rozwojem uzupełnili zaplecze technologiczne właśnie o żywiczny system Zortrax Inkspire 3D. Dzięki temu mogą drukować elementy z dokładnością 0,025 mm. Takiego odwzorowania nie zapewniała nawet wieloletnia wprawa w operowaniu najmniejszymi narzędziami.

Maska Predatora z kamerą termowizyjną i laserem!

Kolejnym przykładem jest projekt kostiumu dobrze wszystkim znanego Predatora. Dzięki zastosowaniu zaawansowanego druku 3D oraz zestawu kamer stworzono nie tylko wierną kopię pod względem wizualnym, ale również wyposażoną w kamerę termowizyjną i laserowy celownik.

Autorzy projektu do stworzenia systemu termowizyjnego wykorzystali dwie kamery z  8-megapikselowymi matrycami oraz czujnik termowizyjny FLIR Lepton 3.5 mierzący. Do wyświetlania obrazu posłużyły okulary wideo Zeiss Cinemizer, a całość została obudowana w realistyczną kopię hełmu Predatora.

Jakby tego było mało, autorzy wyposażyli hełm w działo laserowe, którego ramię zostało wydrukowane w systemie Afinia H-Series. Na potrzeby eksperymentu, Hacksmith otrzymało projektor laserowy od Wicked Lasers. Laser Cube sprawdził się tu idealnie, ponieważ ma wbudowane protokoły celownika laserowego! W jednym z filmów możemy zobaczyć testy przeprowadzone na… balonach.

Cosplay i druk 3d – nieograniczone możliwości

Drukarki 3D pomagają spełniać marzenia fanów gier wideo na całym świecie. Niewielkie domowe wydruki pomagają w stworzeniu mniejszych elementów stroju, a duże maszyny działające na zlecenie twórców gier wideo, pozwalają zobaczyć postacie wyjęte z ekranu komputera w rzeczywistości. Druk 3D zwiększył możliwości, jakimi dysponują twórcy cosplayowych kostiumów, a wszystko wskazuje na to, że to dopiero początek.

Źródło:

https://3dprintingindustry.com/news/zortrax-3d-printers-used-to-create-cyberpunk-2077-inspired-cosplay-outfits-172955/
https://3dprint.com/269640/hacksmith-mimics-predator-with-thermal-vision-and-3d-printed-laser-cannon-shoulder-mount/