Druk 3D w marketingu zaznacza się coraz większe kręgi. W raz z rozwojem technologii druku i świadomością potencjału jaki za sobą niesie, mamy możliwość obserwować coraz ciekawsze kampanie reklamowe z wykorzystaniem druku 3D. Przyjrzyjmy się tym najciekawszym:

1. Coca Cola

Coca-Cola wykorzystała druk 3D w swojej kampanii promocyjnej w Izraelu, gdzie na rynek wprowadzone zostały nowe, małe butelki z napojem. Marka zaprosiła klieintów do zrobienia swoich niewielkich modeli cyfrowych za pomocą specjalnej aplikacji mobilnej. Następnie wybrali najciekawsze pomysły, a ich twórców zaproszono do fabryki, gdzie zostali zeskanowani a ich modele zamieniono w prawdziwe, miniaturowe figurki:

2. DVV

DVV to firma ubezpieczeniowa z Belgii, która zaproponowała swoim klientom nową usługę opartą o druk 3D. Usługa polega na zeskanowaniu i przechowywaniu w bezpiecznym miejscu modeli 3D kluczy. Kiedy klucze zostaną zgubione można zadzwonić do swojej firmy ubezpieczeniowej i poprosić o dostarczenie wydrukowanego zamiennika. Usługa „Key Save” okazała się strzałem w dziesiątkę nie tylko dla roztargnionych  klientów, ale również dla firmy ubezpieczeniowej, która co roku wydawała duże środki na wymiany zamków swoich klientów.

3. Muji & ANA

Sieć sklepów Muji to Go i linie lotnicze ANA  przeprowadziły bardzo ciekawą kampanię promocyjną z wykorzystaniem druku 3D. Muji zaprosiło swoich klientów do skanowania 3D w swoich sklepach na całym świeci. Spośród przygotowanych skanów, jury wyłoniło zwycięzców, których zaproszono do odbioru swoich miniaturek, w tajemniczym miejscu po drugiej stronie świata… Z całości przygotowano film:

4. Ebay

Ebay wykorzystał potencjał druku 3D tworząc specjalną aplikację mobilną: eBay Exact, która pozwala na kupowanie dedykowanych modeli, drukowanych na życzenie klienta. Oferta kierowana jest do osób, które nie mają drukarki 3D, a chcą skorzystać z potencjału technologii. Wydruki tworzone są za pośrednictwem firm takich jak: MakerBot, Sculpteo i Hop Pop Factory.

Modele do zakupu zaczynają się od 9 a kończą nawet 350 dolarach. Do wyboru mamy ok 20 kategorii modeli do wydruku.

ebay-ebayexact13

 

5. Nokia

Kilka miesięcy temu Nokia dostrzegając ogromne zainteresowanie drukiem 3D, wypuściła model obudowy do modelu Lumia 820, który każdy może sobie dowolnie zmodyfikować i wydrukować. Model dostępny jest w internecie za darmo, dzięki czemu wielu użytkowników Nokii skorzystało z możliwości wydrukowania sobie unikatowej obudowy:

wydrukowana w 3D obudowa do Nokii

6. Barnardos

Barnardos do organizacja charytatywna pomagająca bezdomnym w Wielkiej Brytanii. Wraz z jedną z agencji marketingowych, organizacja podczas świąt Bożego Narodzenia  przeprowadziła akcję społeczną mającą na celu  uświadomić ludziom i przypomnieć jakim luksusem jest to, że mają dach nad głową. Akcja miała na celu zbiórkę pieniędzy na rzecz organizacji Barnardos, która każdego dnia wybierała jednego ze swoich darczyńców i przygotowywała dla Niego specjalną kulę ze śniegiem, w której znajdował się jego dom:

7. Volksvagen

Niemiecki producent samochodów razem z duńskim oddziałem agencji DDB, zamienił swoich klientów w projektantów samochodowych. Kampania pozwalała, przez stronę internetową przejąć kontrolę nad drukarką 3D drukującą modele samochodów. Dokładnie ta sama drukarka tworzyła wcześniej rzeczywiste modele Volkswagena Polo, podczas premiery którego miała miejsce opisywana kampania. Twórcy najciekawszych modeli otrzymywali wydruki swoich kreacji:

8. Porsche

Porshe, podobnie jak Nokia, wypuściło modele 3D swoich produktów do internetu. W przypadku Nokii były to funkcjonalne obudowy, Porsche zachęca do wydrukowania modelu 3D miniaturki swojego Cayman S. Model można pobrać tutaj. Marka zachęca do podsyłania zdjęć swoich wydruków i dzielenia się nimi na Twitterze, z wykorzystaniem hashtaga #3DCayman

Tutaj możecie zobaczyć przykładowe wydruki:

9. Honda

Kolejną marką motoryzacyjną, która udostępniła modele 3D swoich samochodów, gotowe do druku 3D jest Honda. Japoński producent udostępnił modele 3D samochodów koncepcyjnych, które nigdy nie weszły do produkcji.

Na stronie honda-3d.com możemy przejrzeć modele i pobrać gotowe pliki stl. Ciekawa opcja na połączenie kampanii wizerunkowej i wykorzystanie, z pozoru nieprzydatnych na dzień dzisiejszy projektów samochodów. Ciekawy, który z producentów jako pierwszy opublikuje pliki umożliwiające druk części zamiennych?
——-

Cały czas czekamy na ciekawe kampania marketingowe z wykorzystaniem druku 3D W Polsce. Mieliśmy okazję uczestniczyć w kampanii promującej Stary Browar w Poznaniu razem z ekipą od Golema i up3D, gdzie zgromadziło się ok 20 drukarek 3D. Robiliśmy unikatowe statuetki dla pracowników mBanku, ale cały czas czekamy na odważnego klienta, który w pełni wykorzysta potencjał druku 3D w swojej kampanii.

Jako Materalination gwarantujemy pełne wsparcie od fazy koncepcyjnej, technicznej oraz medialnej. Jeśli chcecie wykorzystać druk 3D w kreatywnej i nowoczesnej kampanii marketingowej koniecznie do nas piszcie: michal@materialination.com

Jeśli słyszeliście o innych, ciekawych kampaniach z wykorzystaniem druku 3D, dajcie znać w komentarzach!

 

żródła: 3ders.org, adage.com