Społeczność osób związanych z drukiem 3D działa bardzo prężnie. Do rozmowy zaprosiliśmy Szymona (z Materialinatin związanego od samego początku) i Przemka – szefa grafików z  z 11bit, którzy opowiedzieli nam o niecodziennym wykorzystaniu druku 3D przy promocji gry komputerowej. 

Michał Frączek:  Jak doszło do Waszej współpracy, skąd wziął się pomysł na wydrukowanie 3D postaci z Waszej gry komputerowej?

Przemek:  Z Szymonem jesteśmy kumplami od dawna, a Szymon jest również w Radzie Nadzorczej 11 bit studios, więc naturalnie od razu byliśmy zainteresowani możliwością wydrukowania jednego z robotów z naszej gry. Rewelacyjna sprawa!

Michał: Skąd wzięliście sam model?

Przemek:  Jest to model mecha Hell Hound, jednej z maszyn bojowych dostępnych w grze Anomaly 2. Można go zobaczyć w zapowiedzi gry

Model jest „podrasowaną” wersją trójwymiarowego obiektu z gry. Ściśle rzecz ujmując – na potrzeby wydruku ilość poligonów gdzieniegdzie została zwiększona, ale również niektóre detale zostały usunięte.

Michał: Na czym drukowaliście modele?

Szymon: Drukarka własnej konstrukcji w oparciu o projekt Prusa Air 2

Michał: Ile czasu zajęło wydrukowanie jednego modelu?  Na jakiej warstwie drukowałeś?

Szymon: Model ma około 10 cm wysokości ale składa się z kilu elementów ponieważ wymaga supportu. Cały wydruk zajmuje około 11 godzin przy warstwie 0.15 mm. Wydruk oczywiście z ABS

Finalny efekt wydruku możecie zobaczyć w poniższej galerii:

ale nie od razy poszło nam tak dobrze.

Początkowo próbowaliśmy go drukować w całości ale  wymagało to bardzo wysokiego supportu i mocno komplikowało wydruk, dlatego ostatecznie podzieliliśmy model tak, żeby to ograniczyć. Poniżej zdjęcia z pierwszej przymiarki druku modelu, przy warstwie 0.25 mm

W modelu te zwieszające się elementy sprawiały sporo problemów. Pomogło dopiero poprawienie chłodzenia głowicy w drukarce. Zastosowałem taką nakładkę na wiatrak która ukierunkowuje powietrze na wydruk. Taki tuning  bardzo pomógł.
F205FF1E-294F-4794-94DC-6716CE5EE4F5_preview_featured
Michał: powiedzcie coś więcej na temat samej gry i tego jak połączyliście jej promocję z drukiem 3D?

Przemek: Anomaly 2 to gra strategiczna na komputery Windows, Mac i Linux, w której odwrócono popularną formułę tower defense. Czyli zamiast bronić wieżyczek – atakujemy je. W Anomaly 2 dostępny jest również dość oryginalny tryb wieloosobowy, w którym jedna strona gra wieżami, a druga kieruje wojskami, które właśnie atakują te wieże.

Gry z serii Anomaly oraz sam model Hell Hounda dostępny jest właśnie w pakiecie gier Humble Weekly Sale do następnego czwartku (30.06.2013) w modelu „zapłać ile chcesz”, przy czym model Hell Hounda dostępny jest tylko dla kupujących, którzy przekroczą średnią cenę (aktualnie około 2.90 USD).

Michał: Świetna sprawa: za grę płacimy ile chcemy, a przy stawce poniżej 3 $ dostajemy gotowy do druku model 3D. Wcześniej można było spotkać produkcje, które oferowały różnego rodzaju bonusy, ale modele 3D? Z tym się nie spotkałem.

Szymon: Nie wiem czy jakaś wytwórnia gier już wcześniej udostępniła tak modele. Warto chyba podkreślić że Anomaly 2 to całkowicie polska produkcja!

Michał: Wielkie dzięki za wywiad!