Drukowanie 3D kojarzy nam się głównie z nowoczesnym przemysłem i ogromnymi ośrodkami przemysłowymi. Tymczasem okazuje się, że jego zalety może odmienić oblicze małego rodzinnego biznesu zlokalizowanego na Puerto Rico.

Finezyjny kształt, którego próżno szukać na rynku

Israel Gonzalez to osoba z pasją, która postanowiła poświęcić jej całe swoje życie. Tą pasją jest rolnictwo, a w szczególności tradycyjna uprawa kawy. Farma pana Gonzaleza nosi imię Sandra, które nadał jej na cześć swojej żony. W gospodarstwie uprawiane są jeszcze cytrusy, kurkuma oraz kakao. To właśnie ten ostatni gatunek rośliny, a konkretnie jego przetwarzanie sprawiało najwięcej problemów. Zostało to spowodowane tym, że Gonzalez wraz z Bajari, czyli firmą produkującą wyroby czekoladowe, postanowił stworzyć kakaową replikę cygara.

Czekoladowe cygara czekające na zapakowanie.

Niestety, sam pomysł, który na papierze wydawał się strzałem w dziesiątkę, w praktyce okazał się ciężki do realizacji. Głównym problemem stało się znalezienie odpowiedniej formy do odlewu smakołyku. Na rynku po prostu nie było żadnych matryc o kształcie wymaganym do produkcji takiego cygara. Jak podkreśla Gonzalez:

“Szukaliśmy – zarówno ja, jak i chocolatier – w internecie i poza nim i nigdzie nie mogliśmy znaleźć formy o całkowicie cylindrycznym kształcie”.

Skala produkcji czekoladowych cygar była na tyle mała, że stworzenie profesjonalnych form na zamówienie było po prostu nieopłacalne. W końcu ktoś wpadł na pomysł, by wykonać własną matrycę. Zostało to dokonane w stylu rodem z MacGyvera – z rury PVC o średnicy ½ cala. Takie formy były jednak niepraktyczne, ich stosowanie rodziło wiele problemów i można było wykonać tylko kilka czekoladek jednocześnie.

Jeśli chcesz, aby coś było zrobione dobrze, to zrób to sam

Dopóki popyt na czekoladowe cygara był niski, to samoróbka wystarczała. Natomiast w momencie, w którym przysmaki znacząco zyskały na popularności, a zamówienia zaczęły się piętrzyć, potrzebne było lepsze rozwiązanie. Z pomocą przyszła Alessandra Montaño z firmy re:3D. Pomogła zaprojektować specjalną formę o cylindrycznym kształcie. Jak podkreśla projektantka, jej stworzenie nie stanowiło żadnych komplikacji:

“Projektowanie matryc do cygar nie jest zbyt skomplikowane – cygara mają prosty, cylindryczny kształt. Dlatego też zamiast skupiać się na aspektach projektowych postanowiłam przyłożyć większą uwagę do tego, aby były one praktyczniejsze”.

Forma czekająca na wypełnienie masą kakaową.

Projekt formy do czekoladowych cygar jest całkowicie modularny. Można je niemal dowolnie łączyć i na bieżąco dodrukowywać. Pozwala to na szybkie skalowanie produkcji oraz łatwe zarządzanie jej wielkością.