Technologia zapisu i przenoszenia danych rozwija się niewiarygodnie szybko. Jeszcze 15 lat temu posiadanie pendrive’a o pojemności większej niż 1GB było rzeczą niespotykaną poza firmami technologicznymi, a w dzisiejszych czasach stają się powoli reliktem przeszłości zastępowanym przez “chmurę”. Wraz z nimi do przeszłości przeszło wiele innych nośników danych, jak dyskietki, płyty CD czy DVD, a pewnie wielu z Was posiada w domu stare napędy, które leżą nieużywane od lat.

Istnieje jednak całkiem sporo różnych metod ich zagospodarowania. Jedną z nich, do której zbierałem się od lat, jest wykonanie małej maszyny CNC. Jednak większość projektów jakie do tej pory widziałem były raczej nieszczególnie estetyczne i wymagały sporo pracy. Inaczej jest w przypadku projektu stworzonego przez użytkownika  SmartTronix na Instructables, który wydaje się bardzo prosty i estetyczny, a do jego wykonania potrzebne są jedynie dwa napędy optyczne, jeden serwomechanizm, arduino uno oraz Shield CNC z dwoma sterownikami.

Całość wygląda naprawdę świetnie, a musimy pamiętać, że ołówek można zastąpić chociażby markerem, który może pomóc nam w “drukowaniu” płytek PCB (o czym artykuł pojawi się u nas już niebawem).