Większość z nas posiada w domu stare dyski talerzowe. Część z nich ze względu na swój wiek lub dużą ilość uszkodzonych sektorów prawdopodobnie nie służy już przenoszeniu danych. Jednak w środku dysku twardego znajduje się wiele przydatnych elementów i układów, które mogą posłużyć nam do stworzenia kompletnie nowych urządzeń. 

Chciałbym zaprezentować pięć prostych projektów, które pozwolą nadać dyskom HDD drugie życie.

Zegarek

W internecie znaleźć możemy bardzo dużo projektów, który wykorzystują stare dyski jako podstawę do wykonania zegara. Zazwyczaj kończy się to jednak tylko na dodaniu mechanizmu zegarowego i wskazówek, gdzie dyski służą za tarczę zegara. Istnieją jednak projekty, które idą znacznie dalej. Jednym z nich jest projekt człowieka występującego pod pseudonimem Ramzezka. Montując do dysku panel LED’ów uzyskał on wyświetlacz bazujący na efekcie stroboskopowym. Dodatkowo zamontował w nim moduły: RTC, temperatury, dimmer oraz czujnik światła. Sam autor w swoim wpisie przyznaje, że dysk sprawdza się świetnie, ze względu na swoją niezwykle cichą pracę. Dodał on także, że już pracuje nad kolejną wersją zegara, bazującą na STM32, która umożliwi wykorzystanie WiFi do przesyłania wyświetlanych danych.

Drugim ciekawym projektem zegara jest PendoLux. Tutaj także wykorzystany jest efekt stroboskopowy. Jednak tym razem diody nie znajdują się na dysku, a na ramieniu siłownika. Na stronie znajduje się poradnik opisujący krok po kroku wszystkie etapy budowania takiego zegarka.

Głośnik

Jeżeli przyjrzymy się głośnikowi i dyskowi HDD ze strony czysto elektronicznej są to urządzenia o zbliżonej budowie. Nic więc dziwnego, że z zepsutego dysku możemy w naprawdę łatwy sposób zbudować głośnik. Oczywiście nie będzie miał on zbyt dobrej jakości emitowanego dźwięku, ale sam fakt słuchania radia z dysku talerzowego jest niezwykle ciekawy. 

Autor prezentowanego przykładu, stworzył macierz sześciu głośników. Uzyskując w ten sposób zestaw dwóch głośników stereo. 

Szlifierka

Następne rozwiązanie jest bardzo proste, a przy tym niezwykle użyteczne. Sam posiadam takie urządzenie i przydało się wielokrotnie w trakcie obróbki modeli po drukowaniu. 

Samo jego wykonanie jest dziecinnie łatwe, ponieważ opiera się na zdemontowaniu siłownika i przylepieniu taśmą dwustronną wybranego papieru ściernego do talerza dysku . Po bezpośrednim podpięciu do prądu, otrzymujemy świetną miniaturową szlifierkę na biurko. 

Oscylograf

Ten projekt wydaje się znacznie trudniejszy, ale też efekt jest dużo bardziej zaskakujący. Używając starego dysku talerzowego, możemy zbudować układ, który będzie rysował przebieg zadanej fali dźwiękowej. Dla uproszczenia możemy to nazywać oscylografem. W tym przypadku wykorzystujemy te same właściwości dyskowego siłownika, co w przypadku głośników. 

W wybranym przeze mnie projekcie, autor zamontował małe lustro do ramienia siłownika na które emitowany jest punkt świetlny lasera. Odbita wiązka dociera do innego lustra, zamontowanego na silniku (także wyciągniętym z dysku) obracającym się dookoła własnej osi. W ten sposób, wraz z odchylaniem się ramienia, zmienia się kąt padania wiązki lasera, tworząc wzór fali dźwiękowej. 

Turbina Tesli

Ciężko w to uwierzyć, ale z zepsutego dysku można zbudować także turbinę napędzaną cieczą lub gazami. W internecie można natknąć się na wiele sposobów zastosowania talerzy z dysku HDD do zbudowania turbiny Tesli. Jednak projekt opublikowany na Instructables przez użytkownika Sbtroy jest wyjątkowo estetyczny i dobrze opisany. 

Poprzez specyficzne nawiercenie tarczy i umieszczenie ich w zamkniętej komorze, otrzymujemy turbinę, która według autora może osiągnąć do 15 tysięcy obrotów na minutę. W oryginalnym projekcie komora zbudowana jest z akrylu, jednak drukowana z PLA na pewno także świetnie zda egzamin).