Od ponad dziesięcioletniej dominacji smartfonów z ekranem dotykowym, trudno jest przecenić niezliczoną ilość sposobów, w jakie te kieszonkowe komputery zdominowały nasze życie. 

Komputery, którymi są tak naprawdę są smartfony, w dużej mierze zepchnął ich „telefoniczny” aspekt do niskiego miejsca na liście funkcji, do których wykorzystujemy te urządzenia. Zauważcie, że coraz częściej wybieramy Facetime, Wechat, Whatsapp, iMessage i inne komunikatory, od staromodnej rozmowy telefonicznej. Jesteśmy uzależnieni od mediów społecznościowych. Podróże planujemy się na mapach Google. Oglądamy YouTube, Netflix i inne produkcje na małych ekranach, trzymamy tam notatki, listy zakupów i całą bibliotekę zdjęć i wspomnień.  

Nie jest tak jednak w przypadku Justine Haupt, badaczki kosmosu z Brookhaven National Laboratory, która nie jest wielką fanką smartfonów. Tak bardzo tęskniła za tradycyjnym telefonem tarczowym, że postanowiła go zbudować. Badaczka w swoim projekcie poszła jeszcze dalej i zamiast tradycyjnego telefonu tarczowego, postanowiła zbudować tarczowy smartfon.

Widzieliśmy już wcześniej telefony komórkowe typu „zrób to sam”, a swego czasu wydrukowaliśmy słynny model NoPhone, ale projekt Haupt to zupełnie inny poziom. Łącząc wygląd filmowego eksponatu rodem z sci-fi z retro aspektem telefonu tarczowego. To tarczowy telefon komórkowy. I do tego działa!

Jak przystało na twórczynię technologii kosmicznej (wytwarzanie eksperymentalnego sprzętu dla astronomii i kosmologii jest jej pracą), telefon Haupt posiada również kilka ciekawych rozwiązań technologicznych. w tym przycisk do szybkiego wybierania telefonu jej męża, i zakrzywiony ekran ePaper, który pokazuje podstawowe wiadomości i dodatkowe informacje podczas patrzenia z boku.

Haupt spędziła ostatnie trzy lata pracując nad projektem, prototypując wszystko początkowo przy użyciu Arduino Micro, a następnie tworząc w KiCadzie niestandardowy układpłytki. Obecny projekt, który nazywa v3, zawiera ATmega2560V (zaprogramowany w Arduino IDE jako Mega2560) i Adafruit Fona 3G. Za 20 dolarów kupiła na eBay’u niezbędny element, obrotowe pokrętło telefonu, które pewnie wielu z Was znajdzie jeszcze gdzieś na dnie szuflady. Obudowa jest w pełni wydrukowana na drukarce 3D.

Oryginalny prototyp

Widok z boku v2

Debugowanie połączenia szeregowego z Fona na v3

Ekran ePapieru zakrzywionego na v3

Na stronie internetowej Autorki znajdziecie sporo dodatkowych ciekawostek. Są tam pliki projektowe i schematy, a notatki dotyczące budowy są zbiorem szczegółów, które wywołają uśmiech u każdego twórcy. 

Haupt prowadzi również poboczny projekt o nazwie Skysedge, którego celem jest stworzenie komponentów dla robotyki open-source. Poniższy film demo pokazuje możliwości jej pierwszego produktu.

Według strony internetowej, niebawem możemy spodziewać się kolejnych produktów.

Jeśli również tworzycie ciekawe projekty i chcielibyście podzielić się nimi z szerszą publicznością, serdecznie zapraszamy do kontaktu. Chętnie opiszemy Wasze wynalazki i wszelką działalność DiY.

źródło: Make