Technologia druku 3D szturmem przedostaje się do wielu dziedzin naszego życia. Zaczynając od medycyny przez motoryzację, kończąc na gastronomii. Wykorzystanie tej technologii do przygotowywania potraw cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem mediów, ale także wielu firm. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że w przyszłości druk 3D będzie w dużej mierze odpowiedzialny za dostarczanie naszego codziennego pożywienia. Szczególnie, że będzie umożliwiał on pełną personalizacją posiłków, znacznie ułatwiając np. tworzenie diet.

Drukowanie jedzenia może sprawić, że manipulując takimi właściwościami gotowego posiłku jak: objętość, kształt czy gęstość będziemy w stanie znacząco modyfikować odbiór takiego dania. Istnieje wiele badań wskazujących na ogromny wpływ samego wyglądu posiłku na odbiór nasycenia odczuwanego po jego spożyciu.

Te właściwości naszej percepcji wykorzystali naukowcy odpowiedzialni za stworzenie FoodFab. Systemu, który na podstawie naszego dziennego zapotrzebowania kalorycznego oraz odczucia głodu wydrukuje posiłek, który spełni nasze wymagania. Dokona tego poprzez manipulowanie jego typem i gęstością wypełniania. 

By zbadać wpływ tych wskaźników na odczucie sytości, naukowcy przeprowadzili dwa niezależne eksperymenty, w których udział wzięło 30 osób. Wykorzystując elektromiografię mierzono czas i ilość przerzuć potrzebnych do zjedzenia konkretnego dania. Następnie poproszono uczestników o ocenę poziomu sytości. Wyniki obu doświadczeń wykazały wpływ typu wypełnienia na czas żucia i wynikające z niego postrzeganie najedzenia. 

Bazując na danych z eksperymentów, naukowcy opracowali dwa modele obliczeniowe, po jednym dla każdego parametru druku 3D (tj. wzoru wypełnienia i gęstości wypełnienia). Modele te przystosowują wskazane wartość parametrów druku w oparciu o pożądany wzrost nasycenia danej osoby.

Możliwe, że tego typu rozwiązania w przyszłości staną się podstawą w konstruowaniu diet pozwalającym ludziom schudnąć bez szczególnych wyrzeczeń. 

Źródło: https://hcie.csail.mit.edu/research/foodfab/foodfab.html