Jak wykazuje raport Polskiego Instytutu Ekonomicznego, aż 48% Polaków bierze codziennie suplementy diety. Jednak tylko 27% z nich wie co i po co zażywają. Wynika to ze stosunkowo niskiej wiedzy naszego społeczeństwa na temat takich specyfików oraz niezwykle rozwiniętych akcji marketingowych. 

Jednym z potencjalnych rozwiązań takiego problemu są drukowane, spersonalizowane witaminy. Produkt ten oferowany jest przez brytyjską firmę Nourish3ed. Sprzedawane przez nich suplementy dostarczane są w postaci żelków złożonych z siedmiu warstw, gdzie każda z nich odpowiada jednej zamówionej wcześniej substancji. Udostępniają oni także gotowe mieszanki np. dla osób po 55 roku życia czy dla kobiet w ciąży. 

Nie jestem jednak szczególnie przekonany, czy tego typu usługa pomoże w zwalczaniu opisanego wcześniej problemu oraz jaki jest poziom wchłaniania substancji aktywnych spożywanych w takiej postaci. Jednak po kontakcie z lekarzem i dietetykiem opisane rozwiązanie może być niezwykle wygodne w codziennym życiu.