Francuska firma Lynxter chce odmienić sposób, w jaki produkuje się koszulki z silikonowymi nadrukami. Nowy proces technologiczny ma być odpowiedzią na rosnący popyt na designerskie personalizowanie ubrań.

Specjalny rodzaj dysz

Do tej pory nadruki na ubraniach dokonywane były głównie przy pomocy technologii sitodruku. Polega ona na stworzeniu specjalnej matrycy, która przykładana jest na powierzchnię ubrania, a następnie nanoszona jest na nią warstwa farby, która w trwały sposób zdobi odzież. Koszt wyprodukowania pojedynczej matrycy jest stosunkowo wysoki, dlatego też metoda ta doskonale sprawdza się podczas hurtowej produkcji bluz i koszulek.

Nieco mniej popularnym rozwiązaniem, które jednakże umożliwia produkcję spersonalizowanych ubrań na mniejszą skalę, jest termotransfer. Wzór przenoszony jest na materiał przy pomocy specjalnej folii, która pod wpływem wysokiej temperatury przekazuje swoją zawartość na ubranie.

Niestety, powyższe metody nie są w stanie wiernie oddawać przestrzennych wzorów. Co zatem proponuje Lunxter w tej kwestii? Firma podjęła współpracę z niemieckim przedsiębiorstwem ViscoTec, które projektuje dysze do drukarek 3D oraz systemy zaopatrywania ich w filament. To właśnie specjalny kształt głowic drukujących umożliwia drukowanie na ubraniach przy pomocy silikonu. Materiał ten jest odporny na działanie chemii domowej oraz promieni UV. Dodatkowo bardzo dobrze trzyma się powierzchni ubrania oraz doskonale znosi trudy ich codziennej eksploatacji.

„Szybko i precyzyjnie tworzymy trójwymiarowe wzory na materiałach. Drukowanie doskonale integruje z materiałem, nie wpływając na jego komfort, zwiewność oraz elastyczność. To zapewnia, że zadrukowaną odzież przyjemnie się nosi. Wygląd gotowego produktu jest niezwykle zadowalający. Po przeprowadzeniu szeregu różnych testów wytrzymałościowych możemy stwierdzić, że silikon dobrze trzyma się materiału, nie niszczy się i dobrze znosi pranie.”

Przyszłość branży odzieżowej

Lynxter uważa, że to właśnie ich metoda druku zrewolucjonizuje sektor tekstylny. Przedsiębiorstwu nie można odmówić ambicji, ale z drugiej strony firmy, które pozwalają na tworzenie spersonalizowanych ubrań, cieszą się niezwykłą popularnością w ostatnich latach. Jednym z najlepszych przykładów jest Nike, która oferuję usługę „Nike By You”, dzięki której klient może praktycznie w dowolny sposób skomponować wygląd swoich wymarzonych butów.

Jak podkreśla firma Lynxter:

„Drukowanie silikonem w technologii 3D umożliwia sprostanie rosnącemu popytowi na spersonalizowane ubrania przez klientów, którzy chcą wyróżnić się z tłumu. To rozwiązanie dodatkowo umożliwia tworzenie złożonych, trójwymiarowych wzorów oraz warstw o różnej grubości, co jest niemożliwe w przypadku stosowanie klasycznych metod produkcji. Pozwala to też na tworzenie designerskich wzorów na materiałach, których obróbka do tej pory nie była możliwa. Dzięki temu klient będzie mógł projektować jeszcze bardziej kreatywne nadruki, a właściwości techniczne silikonu zapewnią najwyższy komfort noszonej odzieży.”