Zima zbliża się coraz większymi krokami. Pora roku, która kojarzona jest ze śniegiem, świętami i chłodem, w Polsce ma swoją okropną stronę. Gdy tylko termometry pokażą temperaturę poniżej 10°C zacznie się sezon palenia czym popadnie, a jakość powietrza spadnie do zastraszających poziomów. Co roku miasta w Polsce zajmują jedne z najwyższych miejsc w rankingach najgorszej jakości powietrza. Spora część ludzi których znam powszechnie używa w tym okresie aplikacji, które agregują odczyty specjalnych czujników z wybranego regionu. Popularne stały się także domowe oczyszczacze powietrza, często wyposażone w odpowiednie czujniki. 

Jednak jeżeli chcielibyście sprawdzić jakość otaczającego was powietrza, nie musicie kupować gotowych urządzeń, możecie je sami zbudować dzięki dokładnym instrukcjom. Potrzebne do tego są jedynie RaspberryPi, ekran LCD, czujnik Bosh BME680 oraz ESP32, który umożliwi nam wysyłanie odczytów poprzez sieć WiFi. 

Po połączeniu wszystkiego w całość, uzyskujemy naprawdę ciekawy czujnik, który nie tylko pokazuje jakość powietrza, ale także jego temperaturę, wilgotność i ciśnienie atmosferyczne. Dodatkowo, dzięki połączeniu z siecią WiFi możliwe jest zdalne podglądanie odczytów i ich wizualizacja, na przykład z wykorzystaniem Grafana

Przedstawiony projekt jest niezwykle prosty i nawet początkujący majsterkowicz powinni być w stanie sobie z nim poradzić. Jest on także świetną podstawą do innych projektów z zakresu IoT.