W sieci pojawił się ciekawy tekst zawierający 10 punktów, które warto wiedzieć przed zakupem drukarki. Na pewno znajomość przynajmniej kilku z tych punktów pozwoli zaoszczędzić Wam sporo czasu, szczególnie na początku przygody z drukowaniem 3D. 

10. Jeśli planujecie drukować z ABS, powinniście pomyśleć o drukarce z zamkniętą komorą druku. 

Bez komory, która pozwoli zachować stałą temperaturę podczas drukowania, wydruki z ABS będą pękać. Jak widzicie na zdjęciu poniżej, komorę można wykonać samodzielnie. Autorzy twierdzą, że ten prosty zabieg rozwiązał im problem pękającego ABSu.
Innym rozwiązaniem może być przejście na wydruki z PLA

tumblr_inline_mnmc30RCrH1qz4rgp

9. Jeśli korzystacie z taśmy kaptonowej,  trzeba ją przyklejać właśnie tak: 

tumblr_inline_mnmi4qIEnB1qz4rgp (1)

 

Przyklejanie taśmy kaptonowej w poprzek może prowadzić do frustracji. Nie trzeba bardzo przejmować się małymi bąbelkami powietrza pod taśmą. Powinny zniknąć jak podgrzejecie stół.

8. Pamiętajcie o częstym dokręcaniu śrubek.

tumblr_inline_mnmii7XlEw1qz4rgp
Jedną z najważniejszych śrubek jest ta, na którą wskazuje czerwona strzałka. Luz na ten małej śrubce jest przyczyną wielu nieudanych wydruków.

7. Sprawdzajcie nacisk wałka dociskającego filament.

tumblr_inline_mnmin4wU6b1qz4rgp

Jednym z częstszych problemów z drukowaniem jest sytuacja kiedy silnik nie zaciąga filamentu. Wtedy właśnie warto sprawdzić docisk wałka. Na zatkany ekstruder dobrze działa przetykanie struną gitarową lub kąpiel w acetonie.

6. Sprawdzajcie napięcie pasków. 

tumblr_inline_mnmj97jlNn1qz4rgp

Paski powinny być dobrze naprężone, a kontrola zalecana jest nawet raz w tygodniu.

5. Sprawdzajcie śrubki przy prętach. 

tumblr_inline_mnmjkcI89X1qz4rgp

Problem może nie dotyczy wszystkich modeli drukarek, ale podczas standardowych zabiegów pielęgnacyjnych, warto pamiętać również o tych małych i nieźle ukrytych śrubach.

4. Zróbcie małą rysę na silniku

tumblr_inline_mnmjqjq1Ot1qz4rgp

Ten prosty zabieg pozwala bardzo szybko przekonać się czy silnik w drukarce pracuje. Jeśli widzicie, że zrobiona przez Was rysa się kręci to znaczy, że silnik pracuje prawidłowo.

3.  Przyzwyczajcie się częstego poziomowania stołu. 

tumblr_inline_mnmjww866D1qz4rgp
Dobrze wypoziomowany stół to podstawa sukcesu. Warto wyrobić sobie nawyk poziomowania stołu, niemal po każdym dokręceniu śrubki, i podróży drukarki. Jest to trochę monotonne zajęcie, ale te 10 minut pracy mocno przekłada się na jakość wydruków.

2. Przygotujcie się na częste drukowanie kostek kalibracyjnych. 

tumblr_inline_mnmk0ol0dR1qz4rgp
To jedyny z prezentowanych punktów, z którym nie do końca się zgadzamy. Od początku wydrukowaliśmy raptem kilka takich kostek. W miarę doświadczenia w drukowaniu 3D, nieprawidłowości można wyłapać już po kilku ruchach głowicy.

1. Pamiętajcie, że druk 3D to przygoda!

Tak, to bardzo ważne! Druk 3D to nowa technologia, a zaczynając przygodę z drukarką stajecie się jej pionierami. Żadna nowa technologia nie jest idealna i warto o tym pamiętać podczas zmagań  z pierwszymi wydrukami.

Jeśli do listy chcielibyście dołożyć swoje obserwacje, zapraszamy do dyskusji na naszym forum.

Tutaj znajdziecie oryginalny tekst, skąd pobraliśmy również zdjęcia.