Płyty CD i DVD, jako nośniki danych, wychodzą z powszechnego użycia. Większość nowych komputerów, a nawet konsol nie posiada już napędów umożliwiających ich odczytanie. Istnieje jednak prawdopodobieństwo, że część z Was ma jeszcze w domu stare czytniki, które szkoda było wyrzucić. Jedną z możliwości dania im nowego życia jest przerobienie ich na małą grawerkę laserową. Dotychczas było to dość problematyczne, ponieważ wiązało się z samodzielną budową stelaża lub pracochłonnym przerabianiem obudów czytników. Jednak dzięki drukowi 3D ten problem został bardzo łatwo rozwiązany. 

Dzięki projektowi SmartTronix, z napędu DVD, CD lub dyskietek wystarczy wymontować silniki krokowe wraz z prowadnicami, a następnie zamontować je w drukowanej obudowie. Po podłączeniu całości do Arduino Uno z shieldem CNC i sterownikami A4988, uzyskamy gotową platformę ruchu w osiach XY. W gotowym układzie laser 250mW przemieszcza się na osi X, a platforma porusza się tam i z powrotem na osi Y. 

Jednym z największych atutów tego projektu jest duża dostępność potrzebnych części oraz ich niska cena. Pamiętajcie jednak by przy pracy z laserem zadbać o odpowiednie zabezpieczenie oczu.