Zgodnie z zapowiedzią z zeszłego miesiąca chcielibyśmy kontynuować szukanie i opisywanie najciekawszych, naszym zdaniem, projektów technologicznych na portalu Kickstarter. Przedstawione projekty zostały opublikowane we wrześniu. 

Pure Over

Można by rozważać czy przedstawiony projekt jest czysto technologiczny. Jednak w obecnych czasach prawie każdy zaczyna dzień od kawy lub herbaty (czasem yerby). Przedstawiony produkt wydaje się bardzo przypominać dostępne na rynku dripper’y lub hemex’a, ale odróżnia go to, że wszystkie elementy wykonane są ze szkła. Włącznie z elementem filtrującym, co zapobiega między innymi przechodzeniem smaku papieru do gotowego naparu. Jak podają sami autorzy, na produkcję papierowych filtrów do kawy co roku ścinane jest 1,5 miliona drzew. Więc dzięki takim rozwiązaniom nie tylko pijemy lepszą kawę, ale także pomagamy chronić środowisko. 

Sam zaparzacz wyceniony jest na 50$ (~200zł) co wydaje się naprawdę świetną ceną jak na przedstawioną jakość małoskalowej produkcji. 

BLUEVER Hello X2

Niedawno wybierając nowy model laptopa zauważyłem, że w internetowych recenzjach różnych urządzeń ludzie bardzo często narzekają na brak dotykowego ekranu. Sam nie jestem szczególnym zwolennikiem matryc dotykowych, jednak godzę się z tym, że technologia ta jest obecnie niezwykle rozpowszechniona i będzie nam towarzyszyć jeszcze przez długi czas. Jednak to, co staje się bardzo powszechne w przypadku laptopów jest niezwykle niszowe w przypadku monitorów. Na rynku istnieje parę mniej lub bardziej profesjonalnych rozwiązań tego problemu, ale wszystkie z nich zakładają montowanie dodatkowych układów dookoła wyświetlacza lub montowanie do niego całkiem sporych urządzeń. Powiewem świeżości ma być nakładka Hello X2, która po bardzo prostym montażu i podpięciu do komputera ma każdy ekran zamienić w matrycę dotykową. Na przestawionym filmie marketingowym efekty są wręcz niesamowite, choć jestem zawiedziony, że w paru przypadkach ewidentnie widać, że elementy wyświetlane na ekranie zostały nałożone w postprodukcji. 

GEMJI 

Na portalu Kickstarter jedną z najczęściej fundowanych kategorii projektów są gry planszowe. Zazwyczaj nie prezentujemy ich w naszych zestawieniach, ze względu na nieszczególnie technologiczną tematykę. Jednak odmianą może być Gemji. Jest to bardzo ciekawy projekt, który wydaje się bardzo skomplikowany i prosty zarazem. Gemji są to czarno białe plastikowe kostki, z czterema magnesami w środku. To co w nich najbardziej interesujące, to to, że wraz z nimi dostępna jest aplikacja, w której znajduje się opis 30 gier i w której możemy zagrać przy ich użyciu. Autorzy obiecują także dodawanie kolejnych gier i liczą na rozwijanie projektu przez samych użytkowników. Dodatkowo, tak jak kostki domino, mogą posłużyć one do budowania najróżniejszych obiektów przestrzennych.  Bardzo miłym dodatkiem jest także fakt, że dzięki fakturyzowanej powierzchni część z gier jest przystosowana dla osób niewidzących i niedowidzących. 

Na portalu Kickstarter zestaw 70 kostek kosztuje obecnie 59$ (~230zł). 

Snap Utility Blade

Przy każdy projekcie DIY niezbędny jest ostry nóż. Jeżeli nie jesteśmy zwolennikami ostrzenia, to najłatwiejszym rozwiązaniem jest korzystanie z łamanych noży do tapet lub ostrzy tapicerskich. Na rynku można znaleźć sporo rozwiązań, które wykorzystują tego typu ostrza w obudowach podobnych do scyzoryków czy popularnych folderów. Na Kickstarterze pojawiły się jednak dwa projekty, które bardzo przykuły moją uwagę. Pierwszym z nich jest Snap Utility Blade, który zachwyca sposobem składania. Gdy pierwszy raz zobaczyłem go na filmie reklamowym nie potrafiłem zrozumieć jak on działa, potem byłem zaskoczony, że nikt wcześniej nie wpadł na tak proste i eleganckie rozwiązanie. Dodatkowym czynnikiem, który skłania do wsparcia tego projektu jest fakt, że projekt ten to inicjatywa jednego hobbysty, który chce pokazać światu swój nowych wynalazek. 

Drugą zbiórką nie jest projekt dużego, pełnoprawnego noża, ale maleńkiego ostrza ukrytego w prostej metalowej obudowie. Większość czynności, do których używam noszonego przy sobie scyzoryka to otwieranie listów lub przecinanie drobnych kabli lub nitek. Do tego świetnie powinien sprawdzić się Project Alpha. Na tle innych ostrzy tego typu wyróżnia się przede wszystkim bardzo ciekawym systemem składania. Ponieważ jest to ostrze sprężynowe, wystarczy wcisnąć jeden przycisk by błyskawicznie schowało się ono w obudowie. Umożliwia to bardzo szybkie wyciągnięcie ostrza i schowanie go przy użyciu jednej ręki. 

Jedyną wadą przedstawionych projektów jest stosunkowo wysoka cena, która w obu przypadkach wynosi 39$ (~190zł).