Początek nowego roku przyniósł bardzo dużo ciekawych projektów, które starają się o finansowanie na portalu Kickstarter. A my jak zawsze zebraliśmy najciekawsze naszym zdaniem wynalazki technologiczne.

Solo V2

Coraz więcej naszych codziennych czynności związanych jest z internetem. Mamy w nim konta bankowe, mailowe, konta na portalach społecznościowych itd. Często sami nie zdajemy sobie sprawy z tego jak wiele ważnych informacji udostępniamy w sieci. Zwykle z błędnym przekonaniem – przecież mam to zabezpieczone hasłem. Jednak w obecnych czasach hasło to za mało by uchronić nas przed cyberprzestępczością. Wystarczy wyciek danych (które o dziwo zdarzają się codziennie) w sklepie, w którym użyliśmy hasła podobnego do zabezpieczającego nasz główny mail i już bardzo wiele usług do niego podpiętych staje otworem przed ludźmi, którzy zazwyczaj nie mają zbyt szlachetnych zamiarów.

Jednym z najlepszych sposobów zabezpieczenia się przed takimi atakami jest fizyczna weryfikacja dwuetapowa. Polegająca na tym, że następnym razem przy logowaniu np. do Facebooka poza hasłem niezbędne będzie wpięcie w port USB klucza wyglądającego jak zwykły pendrive. Przykładem takiego zabezpieczenia jest właśnie Solo V2. 

Może więc do postanowień noworocznych warto dopisać zwiększenie swojego bezpieczeństwa w sieci? 

Plybot 3D

Co jakiś czas na Kickstarterze pojawiają się różne modele drukarek 3D, jak chociażby niedawno omawiany Creality CR30. Jednak pomimo drobnych nowości i udoskonaleń, w większości są to konstrukcje od lat dobrze nam znane . Czymś nowym wydaje się Plybot, w którym za przemieszczanie się karetki nie odpowiadają paski klinowe, a zmotoryzowane ramiona. Model ten bardzo przypomina popularne kiedyś na Thingiverse zegarki zapisujące na  bieżąco aktualną godzinę przy użyciu zmywalnego mazaka. 

Czy jest to dobre rozwiązanie? Trudno powiedzieć. Sami autorzy zaznaczają jednak, że ich sposób jest znacznie cichszy i trwalszy od komercyjnie dostępnych drukarek. Sam nie jestem do końca przekonany, ale bardzo chętnie zobaczę jak ten projekt się rozwinie. Szczególnie, że obecnie drukarka wyceniona jest na około 1100zł (299$) co nie wydaje się szczególnie wygórowaną ceną. 

PolySmoother

Jedną z większych wad druku 3D w technologii FDM jest niedoskonałość wydruków. Nie mam tu na myśli niskiej dokładności, a wyraźnie widoczne warstwy. Oczywiście można się ich pozbyć chociażby przy użyciu papieru ściernego, ale jest to czaso- i pracochłonny proces. Innym rozwiązaniem jest traktowanie wydruku oparami rozpuszczalników, takich jak aceton czy tetrahydrofuran. I do tego służy właśnie PolySmoother. Jest to zamknięta komora podgrzewająca rozpuszczalnik co znacząco ułatwia cały proces. Przy używaniu tego typu metody trzeba jedynie pamiętać, że substancje te są szkodliwe dla człowieka oraz łatwo palne. Dodatkowo w tego typu obróbce często możemy stracić drobne szczegóły wydruku. 

Revopoint POP

Projektowanie nowych modeli to dla mnie jedna z najciekawszych czynności w procesie druku 3D. Są jednak obiekty, których odtworzenie jest niemożliwe lub bardzo pracochłonne. W takich przypadku można wykorzystać skaner 3D, jednak zwykle ich cena przekracza możliwości finansowe większości hobbystów. Rewolucją może być Revopoint POP, który na filmach pokazowych sprawuje się znakomicie, a swoją ceną (299$) konkuruje chociażby ze skanerem od XYZprinting, który nie jest zbyt dobrym urządzeniem. 

Jestem bardzo ciekaw tego nowego urządzenia i z dużą uwagą będę śledził news’y na jego temat. 

3DOrganizer

Większość projektów dotychczas przez nas opisywanych zebrało lub są bardzo blisko zebrania zakładanych funduszy. Nie jest tak w przypadku 3DOrganizera, który prawdopodobnie nie zostanie ufundowany. Wpływ na to może mieć bardzo wiele czynników, jednak trzeba przyznać, że sam pomysł jest całkiem ciekawy. Ponieważ jest to wypalony z pleksiglasu stojaczek z wyciętymi otworami, w których można zablokować filament. Oczywiście, coraz więcej rolek z gotowym filamentem ma odpowiednie otwory do tego celu, jednak nadal na rynku znajduje się wieluproducentów stosujących rolki gładkie. Można wtedy wydrukować sobie klips do filamentu lub właśnie wykorzystać 3DOrganizer.