Powoli zbliżamy się do końca października, a to najlepszy czas by zrobić kolejne podsumowanie najciekawszych naszym zdaniem projektów z tego miesiąca na portalu Kickstarter. 

iMicro Q2

Ze względu na swoją pracę, ale także zainteresowania, spędzam bardzo dużo czasu przy najróżniejszych mikroskopach. Dlatego każda forma popularyzacji mikroskopii zawsze niezwykle mnie interesuje. Nie inaczej było w przypadku iMicro Q2, będącej małą przystawką przyczepianą do układu optycznego naszego telefonu. Przypomina ona bardzo, dostępne kiedyś tanie przystawki do telefonów, umożliwiające robienie chociażby zdjęć szerokokątnych.  Jednak sami autorzy zaznaczają, że dzięki układowi asferycznych soczewek wyeliminowali oni między innymi powszechny problem dystorsji. Nie przekonuje mnie jedynie deklarowana wartość powiększenia: 800-krotnego, gdzie całkiem spore układy immersyjne mogą pochwalić się powiększeniem x100. Chyba, że autorzy dość nieprofesjonalnie doliczyli do tej wartości także powiększenie cyfrowe.
W obecnej chwili na Kickstarterze, nasadka ta kosztuje 39$ (~150zł) co jest stosunkowo niską ceną za potencjalną frajdę jaką może dać takie maleństwo.  

Vespera

Spora część z nas przeżywała w swoim dzieciństwie okres fascynacji kosmosem. Ponieważ oglądanie gwiazd ma w sobie coś magicznego co przyciąga uwagę ludzi od tysięcy lat. Niestety większość z nas wyrasta z tej fascynacji, tak jak z dinozaurów, i rzadko do niej wraca. Mnie do powtórnego zafascynowania się kosmosem lata temu nakłoniła aplikacja Google sky. A może dla kogoś z Was taką zachętą będzie Vesper, będący niezwykle małym i mobilnym teleskopem. To, co pierwsze rzuca się w oczy, to wyjątkowo duży nacisk położony na aspekt estetyczny prezentowanego urządzenia, nawiązujący do minimalistycznego stylu marek takich jak Apple. Przy oględzinach urządzenia zauważymy również, że nie posiada ono okularu umożliwiającego podgląd nieba. Jest to związane z tym, że urządzenie to łączy się z naszym telefonem i to właśnie na nim wyświetla obserwowany obraz. Dodatkowo, po kalibracji, mamy możliwość wybrania z listy interesujący nas obiekt na niebie, a teleskop sam ustawi się w odpowiednim kierunku.  

Cena takiego teleskopu wraz z statywem to 1,099$ (~4200zł) co wydaje się sporą kwotą za którą można kupić całkiem dobre i sprawdzone konstrukcje renomowanych marek. Jednak jako świetny gadżet chociażby edukacyjny, wydaje mi się, że takie rozwiązanie może sprawdzić się idealnie.

Mindnap

Statystyki medyczne są nieubłagane, coraz więcej osób na świecie zmaga się z problemami zdrowia psychicznego. Niezwykle cieszy mnie, że temat ten powoli przestaje być tabu jednak uważam, że nadal bardzo mało robimy aby nie tylko leczyć, ale także przeciwdziałać takiemu stanu rzeczy. Małym krokiem, który może pomóc wielu osobom jest między innymi medytacja. Sam medytuje od wielu lat z przerwami i wielokrotnie spotykałem się z prośbami znajomych by ich  tego “nauczyć”. Jednak w początkach medytacji bardzo ważne są dwie rzeczy: stałość medytowania i równy oddech. Oczywiście można to stosunkowo łatwo wytrenować, ale wiele osób ma z tym problemy. Z pomocą może wtedy przyjść Mindnap, będący bezprzewodowym asystentem medytacji. Urządzenie to poprzez wibracje ułatwi nam odpowiednie oddychanie, a po fakcie pokaże statystyki medytacji. Niektórzy mogą uznać, że tego typu urządzenia są zaprzeczeniem spokoju i idei medytacji, jednak jeżeli zachęci to kogoś do regularnego ćwiczenia oddechu, to już będzie to wartość dodana. Jedynie cena może odstraszać, ponieważ obecnie urządzenie wycenione jest na 99$ (~380zł). 

Lime One

Wraz z nastaniem pandemii wróciłem do fotografii analogowej. I szybko przypomniałem sobie, dlaczego kiedyś tak chętnie przerzuciłem się na lustrzanki cyfrowe. Spora część powszechnie dostępnych aparatów analogowych nie posiada światłomierza lub posiadała sensor selenowy, który z czasem przestał spełniać swoje funkcje. Większość osób, tak jak ja, kupi stare światłomierze CdS, ale ich używanie w przypadku chociażby szybkiej fotografii ulicznej jest niezwykle uciążliwe. Ciekawe rozwiązanie jest obecnie dostępne na Kickstarterze pod nazwą Lime One. Ten malutki światłomierz, umieszczany w gorącej stopce, na bieżąco wyświetla nam parametry świetlne oraz proponowaną przysłonę i prędkość migawki. Całość posiada jedynie jedno pokrętło i przycisk umożliwiające nam wybranie konkretnych opcji oraz ustawienie ISO. Urządzenie zbudowane jest z estetycznego anodyzowanego aluminium, a zasilane jest powszechnie dostępnymi bateriami CR2032. Obecnie cena to 99$ (~380zł), co na tego typu urządzenie nie wydaje się szczególnie wygórowaną ceną.