Choć zazwyczaj grudzień wydaje się dość leniwym miesiącem, to w przypadku Kickstarter’a jest wręcz przeciwnie. W zeszłym miesiącu pojawiało się naprawdę wiele ciekawych projektów, a te, naszym zdaniem najciekawsze, chcielibyśmy dzisiaj zaprezentować.

Bird Buddy

W tym miesiącu zestawienie chciałbym zacząć od projektu, który koncepcyjnie nie jest szczególnie skomplikowany, ale w bardzo dobry sposób łączy nową technologię z życiem codziennym. Bird Buddy to karmnik dla ptaków z wbudowaną kamerą, która po wykryciu nowego przybysza robi mu zdjęcie i wysyła na twój telefon w postaci notyfikacji push. Następnie, jeżeli na to pozwolimy, zapisze go we wskazanym katalogu tworząc coraz to większą kolekcje. Dodatkowo po zrobieniu zdjęcia aplikacja jest w stanie określić gatunek ptaka jeżeli znajduje się on w bazie ponad 1000 rozpoznawanych gatunków.  

ARCO 2-in-1 Coffee Grinder

Od paru lat jesteśmy świadkami kawowej rewolucji. Picie kawy coraz częściej jest postrzegane nie tylko jako szybka dawka pobudzającej kofeiny, ale także jako forma relaksu i przyjemność. Jednak by uzyskać konkretne aromaty kawy potrzebujemy do tego trochę więcej sprzętu niż tylko czajnik elektryczny. Wystarczy krótka wizyta na specjalistycznych forach, by dowiedzieć się, że sposób zmielenia kawy może być równie ważny co czas i sposób jej parzenia. Stąd ogromna popularność żarnowych młynków ręcznych, których przykładem jest omawiany dzisiaj ARCO. A to co odróżnia go od młynków z podobnego zakresu cenowego to fakt możliwości mielenia ręcznego jak także podłączenia go pod silnik elektryczny, który całe kręcenie wykona za nas. 

Obecna cena młynka ARCO to około 1300 zł co wydaje się niezwykle wygórowaną kwotą, jednak musimy pamiętać, że ceny jednego z najpopularniejszych młynków na rynku (Comandante) również oscylują w tym zakresie cenowym.

MuteMe

W lipcu zeszłego roku na łamach Materialination opisywałem projekt przycisku DIY pozwalającego na wyciszenie mikrofonu komputerowego. W grudniu na Kickstarterze pojawił się projekt rozwiązujący ten sam problem. MuteMe jest to podłączane do komputera urządzenie, które różnymi kolorami informuje nas czy mikrofon jest obecnie włączony czy nie. Dodatkowo cała górna powierzchnia urządzenia jest taflą dotykową, której dotknięcie pozwala na wyłączanie i włączanie mikrofonu, na przykład w trakcie telekonferencji. Biorąc pod uwagę jak dużo czasu w ostatnich miesiącach spędzamy na najróżniejszych telekonferencjach, proponowana cena około 100 zł nie wydaje się wygórowaną za tego typu urządzenie.

LaserPecker 2

Wśród domowych i niedrogich grawerek laserowych wybór raczej nie należy do największych, a jedną z popularniejszych jest LaserPecker. Do teraz, ponieważ twórcy oryginału uruchomili zbiórkę na LaserPecker2. Jak wynika z opisu, w nowej iteracji grawerki, poprawione zostały prawie wszystkie największe wady jej poprzedniczki, włącznie z problematycznym grawerowaniem okrągłych przedmiotów. Oczywiście, wbudowany pięcio- watowy laser nie będzie dobrym narzędziem do cięcia pleksi czy innej ciężkiej pracy, ale na pewno znajdzie wiele zastosowań w warsztacie każdego hobbysty.

Looking Glass Portrait

Niedawno głośną premierę miała gra Cyberpunk 2077, przedstawiająca charakterystyczną dystopijną przyszłość. Jednymi z bardziej rozpoznawalnych elementów tego świata są wszechobecne neony i hologramy. Jednak ani jedne ani drugie nie są już domeną przyszłości. Oczywiście z neonami jesteśmy już mocno oswojeni, jednak hologramy również powoli zaczynają pojawiać się na rynku konsumenckim. Jednym z przykładów jest właśnie Looking Glass Portrait, będący holograficzną ramką na zdjęcia, która pozwoli nadać wykonanym obrazom uczucie głębi optycznej. Dodatkowo, co ciekawe, autorzy projektu zaznaczają, że zdjęcia wyświetlane na takiej ramce wykonać można chociażby zwykłym telefonem i nie jest potrzebny do tego specjalistyczny sprzęt.