Na jednym z twitchowych kanałów możemy oglądać chomika, który handluje kryptowalutami na giełdzie.

Ruchy na giełdzie papierów wartościowych są bardzo trudne do przewidzenia. Do tego stopnia, że profesor Burton Malkiel uważa, że małpa ze związanymi oczami, która losowo wybierałaby cele inwestycyjne, stworzyłaby portfel radzący sobie równie dobrze jak ten stworzony przez specjalistów. Podobnie wygląda to w przypadku rynku kryptowalut, szczególnie, że ich wartość często potrafi się diametralnie zmienić z dnia na dzień.

Widać ktoś wziął opinię profesora Malkiela do serca, co zaowocowało tym, że możemy teraz na Twitchu obserwować poczynania chomika o imieniu Mr Goxx. Klatka gryzonia podzielona jest na dwa kompartmenty, jednym z nich jest sypialnia, a drugim “biuro”. W biurze znajduje się “koło intencji” (intention wheel), dzięki któremu wybierana jest waluta, oraz dwa korytarze, poprzez które chomik decyduje o kupnie lub sprzedaży. Co ciekawe, autor projektu zdecydował, że całość nie jest spięta z symulatorem giełdy, a z prawdziwą giełdą kryptowalut. Natomiast dotacje od obserwujących zasilają konto inwestycyjne chomika. 

Obecnie jest jeszcze za wcześnie by oceniać sukcesy inwestycyjne puchatego malucha, ale sam eksperyment jest bardzo ciekawy i chętnie będę się przyglądał jego rozwojowi.