Denon AH-D1100 to słuchawki z wyższej półki. Oferują czysty dźwięk, a zamknięta konstrukcja skutecznie wycisza hałasy z sąsiednich pomieszczeń. Lekka waga i dobre dopasowanie do kształtu głowy pozwalają korzystać z nich godzinami. Solina marka Denona i cena z wyższej półki pozwala sądzić że mogę się nimi cieszyć latami. Niestety życie nie jest tak piękne.

Po 6 miesiącach użytkowania pojawiło się pęknięcie na uchwycie trzymającym lewą muszlę. Nie była to krytyczna awaria. Dla pewności skleiłem kropelką i korzystałem dalej.

Naprawa pękniętych słuchawek

Problem powrócił po 3 tygodniach: tym razem na drugim nauszniku. Dokładne oglądnięcie słuchawek pokazało też lewy uchwyt znowu zaczyna pękać. Zacząłem działać: napisałem do serwisu ta usterka nie wchodzi w zakres naprawy gwarancyjnej. Nadziei nie miałem zbyt wysokich: uszkodzeń mechanicznych nie naprawia prawie nikt. Odpowiedź Denona potwierdziła moje obawy: jestem zdany na siebie. Dostałem też zaproszenie do zakupu nowego modelu. Dzięki…

Równolegle zabrałem się za przeszukiwanie internetu: Ceneo, Allegro, eBay, Alibaba nie oferują kupna pękniętych części. Poczytanie kilku for internetowych pokazuje że nie tylko ja mam problem z jakością wykonania. Nikt jeszcze nie znalazł dobrego rozwiązania poza wstrzymaniem się od zakupu. Dla mnie jest już za późno.

W końcu trafiłem do Michała z Materialination, którego poznałem na jedym z wydarzeń technologicznych w Krakowie. Od razu zapytałem o trwałość wydruku, a w szczególności czy może być lepiej niż oryginalna część. Michał odpowiedział, że wszystko zależy od modelu zamiennika. 

Udało nam się znaleźć gotowy model 3D na thingiverse.com. Dużym plusem dla mnie był brak konieczności zmiany modelu albo instalacji jakiekolwiek oprogramowania – wszystkim zajął się Michał. Gotowa części czekały na mnie do odbioru następnego dnia.

Zauważyłem, że sam wydruk jest o wiele twardszy niż orgnialana część. Po przykręceniu do słuchwaek pasuje idealnie – zapewnia dobre dopasowanie do głowy i blokuje zewnętrzne hałasy. Ten teskt piszę 2 miesiące po zamontowaniu, słuchawek używam prawie codziennie i wszystko działa bez problemu.

Nowe słuchawki w polskim sklepie kosztują teraz 500-700zł. Na eBay’u albo na amazon.co.uk 300-350zł. Koszty wydruku 3d to raptem kilkadziesiąt złotych. Model był za darmo do pobrania ze strony. A na koniec mam pierwszą rzecz wydrukowaną na drukarce 3d, która nie jest figurką Yody.

Autorem tekstu jest: Kamil Łopata


Jeśli potrzebujesz modelu 3D lub wydruku zapraszamy do kontaktu – zobaczymy co możemy dla Ciebie zrobić!